سازمان غیرانتفاعی Charity Watch با استفاده از معیارهایی شفاف فهرستی از برترین خیریه‌ها در حوزه‌های مختلف مانند درمان بیماری سرطان، حمایت از نابینایان و کم‌بینایان، کودکان، حیوانات و غیره منتشر کرده است. این مجموعه در مسیر بررسی خیریه‌ها، معیارهایی از جمله صرف بودجه برای برگزاری برنامه‌ها، صرف هزینه برای جمع‌آوری کمک‌های مالی، شفافیت‌های مالی و اسناد حسابداری و سایر موارد را چراغ راه خود قرار داده است. در این سلسله مقالات تلاش می‌کنیم تا برترین خیریه‌ها را در هر حوزه‌ها بررسی کنیم.

بخش یک - برترین خیریه‌ها در حوزه حیوانات (قسمت اول)


1. مؤسسه همراهان گربه

مؤسسه همراهان گربه یکی از خیریه‌های فعال در زمینه حیوانات، به‌ویژه گربه‌ها است. این مؤسسه هدف اصلی خود را تغییر و توسعه جوامع برای محافظت و بهبود زندگی گربه‌ها بیان کرده است. مجموعه نظارت بر خیریه در اکتبر 2020، گزارشی از مجموعه فعالیت‌های مؤسسه همراهان گربه جمع‌آوری کرد که بر طبق این گزارش‌ها، نمره‌ای کلی به این مؤسسه اختصاص داده است، این نمره بر اساس میزان استقلال و فعالیت هر مؤسسه ارزیابی می‌شود.


درصد میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی در مؤسسه همراهان گربه به شرح زیر است:

طبق اسناد مالی منتشر شده در اواسط سال 2019، کل هزینه‌های محاسبه شده و کل مشارکت‌های محاسبه شده در این مؤسسه 11,000,000 دلار (رُند شده) بوده است، لازم به ذکر است در تمامی آمارها هزینه‌های مشترک حسابداری هم لحاظ می‌شود. میزان حمایت‌های دولتی دریافتی در این سازمان از 0 تا 24 درصد متغیر است، همین امر در نمره کلی مؤثر بوده است. همچنین چندین عضو از هیئت‌مدیرة مؤسسه و تیم حسابرسی مستقل - غیروابسته به نهادهای دولتی - هستند و تمامی اسناد مالی و مالیات‌ها کاملاً شفاف بودند؛ البته لازم به ذکر است طب گزارش مذکور، اصل حفظ حریم شخصی مراجعین در این مجموعه به طور کامل اجرا نشده است.

طبق تمامی موارد بررسی‌شده، نمره کلی این مجموعه «الف -» ارزیابی شده است.

بیشتر بخوانید:

7 خیریه برتر دنیا به انتخاب گیوول (GiveWell)

2. متحدین تولد آزاد در آمریکا و سازمان محافظت از حیوانات

سازمان متحدین تولد آزاد در آمریکا و سازمان محافظت از حیوانات که به‌اختصار سازمان محافظت از حیوانات هم خوانده می‌شود، هدف اصلی خود را بهبود کیفیت زندگی و برخورداری از شفقت و مهربانی برای تمامی حیوانات اهلی و  وحشی معرفی کرده است. مجموعه نظارت بر خیریه در ژوئن سال 2021 گزارشی از روند فعالیت این سازمان منتشر کرد.


درصد میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی در این سازمان بر اساس گزارش مذکور بدین صورت است که:

اسناد مالی سازمان متحدین تولد آزاد در آمریکا و سازمان محافظت از حیوانات با رعایت تمامی شفافیت‌های لازمه در سال 2020 منتشر شد که طبق این اسناد  2,400,000 دلار (رند شده) میزان کل هزینه‌های محاسبه شده و مبلغ 2,200,000 دلار (رند شده) میزان کل مشارکت‌های محاسبه شده برآورد شده است. این سازمان تمامی معیارهای مدنظر دولت و شفافیت را دارد علاوه‌برآن تمامی اسناد حسابداری اعم از اصلی و باطله در اختیار حسابرسان قرار می‌گیرد. اصل استقلال در چینش اعضای هیئت‌مدیره رعایت شده است و ریز جزئیات تمامی جلسات آن‌ها نیز در اختیار بازرسان قرار می‌گیرد؛ علاوه بر این امر میزان حمایت‌های دولتی دریافتی در این سازمان نیز از 0 تا 24 درصد تخمین زده می‌شود و اصل حریم شخصی مراجعین از نکات موردتوجه متحدین تولد آزاد در آمریکا و سازمان محافظت از حیوانات است.

 طبق مجموع بررسی‌های به‌عمل‌آمده نمره «الف -» به این مؤسسه اختصاص‌یافته است.

3. صندوق بین‌المللی گوریل‌ها، دیان فوسی

نام این مجموعه برگرفته از نام یک دیرینه‌شناس معروف آمریکایی، دیان فوسی است که بخش مهمی از عمر خود را صرف پژوهش درباره گونه‌های نخستین به‌ویژه گوریل‌ها کرده است. همان‌طور که از نام مجموعه مشخص است مأموریت اصلی آن‌ها حفاظت از گوریل‌ها و زیستگاه آنها در آفریقا، ترویج تحقیقات مستمر درباره اکوسیستم‌های در معرض تهدید آنها و آموزش ارتباط گوریل‌ها با دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، است.

بر اساس گزارشی که مجموعه نظارت بر خیریه در پایان سال مالی 2020 از مجموعه دیان فوسی منتشر کرد، مبلغ 11,000,000 دلار برای کل مشارکت‌ها و مبلغ 5,100,000 دلار برای کل هزینه‌ها، محاسبه شده است.


همچنین گزارشی از درصد میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی در این سازمان به دست آمد که در جدول زیر به تصویر کشیده شده است:

مجموعه دیان فوسی در تلاش بوده است اصل شفافیت و استقلال که از معیارهای مهم مدنظر دولت است را رعایت کند و تمامی مراحل مالیاتی را صادقانه طی کرده است؛ همچنین، این امر درباره تمامی اسناد نیز رعایت شده است. در مجموعه دیان فوسی بیش از 5 عضو مستقل در هیئت‌مدیره وجود دارد و اطلاعات جلسات آن‌ها نیز در اختیار مراجعان و متخصصان قرار می‌گیرد. میزان حمایت‌های دولتی دریافتی در این مجموعه از 24 درصد تجاوز نمی‌کند و همچون برخی از مؤسسات بر اصل حریم شخصی حساس هستند.

بررسی‌های به‌عمل‌آمده نمره نهایی «الف» را برای مجموعه حفاظت از گوریل‌ها به ارمغان آورده است.

بیشتر بخوانید:

برترین موسسات خیریه‌ در ایالات متحده

4. دوستدار حیوانات

مجموعه دوستدار حیوانات در زمینه رهایی حیوانات از ظلمی که گریبانگیر آنها است، فعالیت می‌کند. مجموعه نظارت بر خیریه در پایان سال 2020، گزارشی از مجموعه فعالیت‌های مؤسسه دوستدار حیوانات جمع‌آوری کرد.


بر طبق این گزارش‌ها درصد میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی به‌صورت نمودارهای زیر مشخص شده است:

میزان کل هزینه‌ها در این مجموعه 4,900,000 دلار و میزان کل مشارکت‌ها و کمک‌های مالی 3,500,000 دلار برآورد شده است، علاوه بر این میزان حمایت‌های دولتی دریافتی به سیاق سایر مؤسسات در این سازمان از 0 تا 24 درصد متغیر است؛ همچنین تعدادی از اعضای هیئت‌مدیرة مؤسسه و تیم حسابرسی به نهادهای دولتی وابسته نیستند و اصل شفافیت را در تمامی اسناد مالی و مالیاتی رعایت کرده‌اند؛ همچنین، اطلاعات شخصی مشارکت‌کنندگان در این سازمان محفوظ است و حریم شخصی آنان رعایت شده است.

طبق تمامی موارد بررسی‌شده، نمره کلی این مجموعه «الف +» ارزیابی شده است.

5. انجمن کشاورزی مشفق

هدف اصلی این مجموعه حفاظت از حیوانات و محصولات مورد استفاده آنان است. طبق گزارش مجموعه نظارت خیریه که در سال 2022 انجام شده است، معیارهای شفافیت مالی و عدم وابستگی به نهادهای دولتی خصوصا در ترکیب اعضای هیئت‌مدیره رعایت شده است؛ علاوه بر این موارد قواعد مرتبط به حریم شخصی و دسترس‌پذیری اسناد حسابداری در دستور کار آنها قرار دارد.


میزان کل هزینه‌ها 3,600,000 دلار و میزان کل مشارکت‌ها 4,500,000 دلار بیان شده است که از این مبلغ  0 تا 24 درصد به مبلغ دریافتی از حمایت‌های دولتی دریافتی مربوط می‌شود و میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی نیز به‌صورت زیر برآورد شده است:

طبق مجموع بررسی‌های به‌عمل‌آمده نمره «الف -» به این مؤسسه اختصاص‌یافته است.

بیشتر بخوانید:

برترین موسسات خیریه در کانادا

6. لیگ شفقت

مأموریت اصلی این مجموعه پایان‌دادن به سوءاستفاده از حیواناتی پرورش‌یافته برای تغذیه از طریق تغییرات ساختاری و فردی است. بر اساس گزارشی که مجموعه نظارت بر خیریه در اواسط سال 2021 از مجموعه شفقت منتشر کرد، مبلغ 10,000,000 دلار برای کل مشارکت‌ها و مبلغ 9,200,000 دلار برای کل هزینه‌ها، تخمین زده می‌شود.


همچنین گزارشی از درصد میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی در این سازمان به دست آمد که به شرح زیر است:

مجموعه شفقت در تلاش بوده است برای تمامی اسناد مالی و حسابداری اصل شفافیت و برای تمامی معیارهای ساختاری اصل عدم وابستگی را رعایت کند. در این مجموعه در هیئت‌مدیره اعضای مستقل وجود دارد و شرح جلسات آنها برای بازرسان و مراجعان دردسترس است؛ البته عدم رعایت اصل حراست از حریم شخصی مراجعان از جمله مواردی است که بر نمره کلی لیگ شفقت تأثیر داشته است. میزان حمایت‌های دولتی دریافتی در این مجموعه هم از 24 درصد تجاوز نمی‌کند.

نمره نهایی این مجموعه، طبق بررسی‌های سازمان نظارت بر خیریه‌ها «ب +» است.