یکی دیگر از مهم‌ترین حوزه‌هایی که سازمان غیرانتفاعی Charity Watch مورد بررسی قرار داده است، حوزه نابینایان و کم‌بینایان میان آمریکاییان است.

بخش سه - برترین خیریه‌ها در حوزه نابینایان و کم‌بینایان

بیشتر بخوانید:

آمار برترین خیریه‌های اقلیت نژادی آمریکا از نظر مؤسسه Charity Watch

1. بنیاد مبارزه با نابینایی

بنیاد مبارزه با نابینایی در سال 1971 به پشتوانه همت خانواده‌هایی که به دنبال درمان بیماری‌های ارثی شبکیه چشم بودند که عزیزانشان را درگیر کرده بود، تأسیس شد. در آن زمان، اطلاعات کمی درباره بیماری‌های مرتبط با نابینایی وجود داشت، تحقیقات بسیار کمی در حال انجام بود و هیچ آزمایش بالینی برای درمان‌های بالقوه وجود نداشت. هدف بنیاد مبارزه با نابینایی بسیار روشن است: هدایت تحقیقاتی که منجر به پیشگیری و درمان بیماری‌های منجر به نابینایی شبکیه می‌شود. امروزه، بنیاد مبارزه با نابینایی، سرمایه‌گذار خصوصی و پیشرو در زمینه تحقیقات بیماری شبکیه در جهان است. این بودجه نیروی محرکه‌ای برای پیشرفت درمان‌ها بوده است، از جمله شناسایی بیش از 270 ژن مرتبط با بیماری شبکیه، و راه‌اندازی بیش از 40 کارآزمایی بالینی برای درمان‌های بالقوه.


این بنیاد با نام‌های دیگری نیز مشغول به فعالیت است، از جمله بنیاد تحقیقات شبکیه، موسسه ملی تحقیقات نوروویژن و دیگر اسم‌های مرتبط با بیماری‌های شبکیه چشم. مجموعه نظارت بر خیریه در سال 2023 گزارشی از این بنیاد منتشر کرد که بر اساس آن، مبلغ 37,000,000 دلار برای کل مشارکت‌ها دریافت و مبلغ 39,000,000 دلار برای کل هزینه‌ها، صرف شده است؛ همچنین میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی به‌قرار زیر به‌دست آمده است:

معیارهای شفافیت مالی و عدم وابستگی به نهادهای دولتی خصوصاً در ترکیب اعضای هیئت‌مدیره این بنیاد رعایت شده است؛ علاوه بر این موارد قواعد مربوط به دسترس‌پذیری اسناد حسابداری در دستور کار آنها قرار دارد، البته لازم به ذکر است بنیاد مبارزه با نابینایی نمرات لازم در زمینه حراست از حریم شخصی مراجعان را کسب نکرده و همین امر بر امتیاز نهایی آنها تأثیرگذار بوده است.

نمره نهایی این مجموعه، طبق بررسی‌های سازمان نظارت بر خیریه‌ها «ب +» است.

2. بنیاد سگ‌های راهنما برای نابینایان

شعار اصلی بنیاد سگ‌های راهنما برای نابینایان این است که هرکس سزاوار زیستی راحت و با اعتمادبه‌نفس است. این بنیاد از شیوه‌های نوآورانه حل معضلات زندگی استفاده می‌کند و همچنین در پی ایجاد اصلاحات سیاستی‌ای است که دیدگاه جهان را نسبت به نابینایی و ناتوانی تغییر می‌دهد. بنیاد مذکور شبکه‌ای قوی از مربیان، پرورش‌دهندگان سگ، اهداکنندگان و داوطلبان دارد که به کمک آنها، مهارت‌های موردنیاز سگ راهنما را ارائه می‌دهند. همه خدماتشان از جمله آموزش شخصی و پشتیبانی مداوم، به علاوه کمک مالی برای مراقبت‌های دامپزشکی، رایگان ارائه می‌شود. میزان بودجه دولتی دریافتی بنیاد سگ‌های راهنما برای نابینایان بسیار اندک است (0 تا 24 درصد متغیر) و در واقع یک سازمان غیرانتفاعی محسوب می‌شود.


مجموعه نظارت بر خیریه در فوریه سال 2020 گزارشی از روند فعالیت این بنیاد منتشر کرد. درصد میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی در این سازمان بر اساس گزارش مذکور بدین صورت است که:

بر اساس گزارش مذکور در این بنیاد، کل هزینه‌ها 14,000,000 دلار و کل مشارکت‌ها 17.000.000 دلار بوده است. همچنین تمامی اسناد مالی و مالیاتی به‌صورت شفاف در اختیار حسابرسان و بازرسان مربوطه قرار گرفته است و از نظر اصل شفافیت، با معیارهای مدنظر مجموعه نظارت بر خیریه‌ها مطابقت داشتند، البته که از اطلاعات مربوط به مراجعان حراست‌های لازمه به‌عمل آمده است. اصل عدم وابستگی و استقلال نیز رعایت شده و استفاده از افرادی مستقل و غیردولتی در ترکیب اعضای هیئت‌مدیره بنیاد سند اثبات این امر است.

طبق مجموع بررسی‌های به‌عمل‌آمده نمره «الف» به این مؤسسه اختصاص‌یافته است.

بیشتر بخوانید:

آمار برترین خیریه‌های محیط زیستی آمریکا از نظر مؤسسه Charity Watch (بخش نخست)

3. مؤسسه بین‌المللی هلن کلر

نام این مؤسسه از نام هلن کلر، نویسنده نابینا و ناشنوا و فعال اجتماعی آمریکایی گرفته شده است. هدف مؤسسه بین‌المللی هلن کلر که در سال 1915 توسط هلن کلر و جورج ای. کسلر تأسیس شد، نجات بینایی و زندگی افراد آسیب‌پذیر و محروم است. این مؤسسه از طریق انجام تحقیقات گسترده با پیامدهای سوءتغذیه بر بینایی مبارزه می‌کند. دو زمینه اصلی تخصصی مؤسسه بین‌المللی هلن کلر سلامت چشم (علل اصلی نابینایی در جهان) و تغذیه (برنامه‌های تغذیه مرتبط با بینایی) است. این مؤسسه هرساله با ارائه داده‌های حیاتی به دولت‌ها و سایر شرکت‌های فعال در این حوزه، به میلیون‌ها نفر کمک می‌کند.


طبق گزارش مجموعه نظارت خیریه که در جولای 2022 انجام شده است، معیارهای شفافیت مالی و عدم وابستگی به نهادهای دولتی خصوصاً در ترکیب اعضای هیئت‌مدیره رعایت شده است؛ علاوه بر این موارد قواعد مرتبط به دسترس‌پذیری اسناد حسابداری در دستور کار آنها قرار دارد و رعایت حریم شخصی نیز از دیگر مواردی است که در بررسی‌های به‌عمل آمده نمره کاملی دریافت کرده است. بر اساس گزارش مذکور، میزان کل هزینه‌ها 78,000,000 دلار و میزان کل مشارکت‌ها 53,000,000 دلار بیان شده است که از این مبلغ  24 تا 49 درصد به مبلغ دریافتی از حمایت‌های دولتی دریافتی مربوط می‌شود و میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی نیز به‌صورت زیر برآورد شده است:

نمره نهایی این مؤسسه، «الف» در نظر گرفته شده است.

4. سازمان یادگیرندگان متحد

سازمان یادگیرندگان متحد که قبلاً سازمان رسانه‌ای کم‌بینایان و نابینایان نام داشت، یک سازمان داوطلبانه غیرانتفاعی است که در سراسر ایالات متحده فعالیت می‌کند. این سازمان آرشیوی از کتاب‌های صوتی آموزشی قابل‌دسترس را برای افرادی که به دلیل نقص بینایی، نارساخوانی یا سایر ناتوانی‌ها نمی‌توانند کتاب‌های چاپ استاندارد را بخوانند تولید می‌کند. سازمان یادگیرندگان متحد به افراد دارای ناتوانایی بینایی مانند نارساخوانی و اختلالات بینایی و همچنین افرادی که از آنها حمایت می‌کنند خدمات گسترده‌ای ارائه می‌دهد، این خدمات شامل خدمات والدین مانند مشاوره تلفنی، وبینارها، شبکه‌های پشتیبانی و اطلاعات در مورد متخصصان و مربیان است.


مجموعه نظارت بر خیریه در اکتبر سال 2022 درباره این سازمان تحقیق کرد. طبق بررسی‌های به‌عمل‌آمده، خیریه سازمان یادگیرندگان متحد مدعی رعایت اصل شفافیت و استقلال که از معیارهای مهم مدنظر دولت محسوب می‌شوند، بوده و تمامی مراحل مالیاتی را به‌درستی طی کرده است؛ همچنین، این امر درباره تمامی اسناد حسابداری نیز رعایت شده است. در سازمان یادگیرندگان متحد بیش از 5 عضو مستقل در هیئت‌مدیره وجود دارد و اطلاعات جلسات آن‌ها نیز در اختیار عموم علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. میزان حمایت‌های دولتی دریافتی در این مجموعه از 49 درصد تجاوز نمی‌کند و همچون بیشتر مؤسسات به اصل حریم شخصی نیز اهمیت می‌دهند.

میزان کل هزینه‌ها در سازمان یادگیرندگان متحد 24,000,000 دلار و میزان کل مشارکت‌ها 4,700,000 دلار و میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی نیز به‌صورت زیر برآورد شده است:

طبق تمامی موارد بررسی‌شده، نمره کلی این مجموعه «ب +» ارزیابی شده است.

5. اتحادیه ملی نابینایان

اتحادیه ملی نابینایان یک سازمان فعال در حوزه نابینایان در ایالات متحده است. این قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین سازمان است که توسط خود افراد نابینا در ایالات متحده مدیریت می‌شود و مقر ملی آن در بالتیمور، مریلند است. اتحادیه ملی نابینایان برای هرکس، اعم از نابینا یا بینا، فضای همکاری در نظر گرفته است؛ اما اکثریت اعضا در شعب محلی، شعب ایالتی و بخش‌های سراسری آن باید نابینا باشند، همچنین بازرسان و اعضای هیئت‌مدیره آن در هر سطحی به‌استثنای سازمان ملی باید نابینا باشند. هدف اصلی اتحادیه ادغام نابینایان در جامعه و شعار اصلی آنها، نابینایی مانع شما نمی‌شود، است.


بر اساس گزارشی که مجموعه نظارت بر خیریه در اواسط سال 2020 از اتحادیه ملی نابینایان منتشر کرد، مبلغ 16,000,000 دلار برای کل مشارکت‌ها و مبلغ 18,000,000 دلار برای کل هزینه‌ها، تخمین زده می‌شود. همچنین گزارشی از درصد میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی در این سازمان به دست آمد که به شرح زیر است:

اتحادیه ملی نابینایان در تلاش بوده است برای تمامی اسناد مالی و حسابداری اصل شفافیت و برای تمامی معیارهای ساختاری اصل عدم وابستگی و اصل حراست از حریم شخصی را رعایت کند. در این مجموعه در هیئت‌مدیره اعضای مستقل وجود دارد و شرح جلسات آنها برای بازرسان و مراجعان دردسترس است. میزان حمایت‌های دولتی دریافتی در این مجموعه هم از 24 درصد بیشتر نمی‌شود.

نمره نهایی این مجموعه، طبق بررسی‌های سازمان نظارت بر خیریه‌ها «الف» است.

بیشتر بخوانید:

آمار برترین خیریه‌های محیط زیستی آمریکا از نظر مؤسسه Charity Watch (بخش دوم)

6. مرکز جلوگیری از نابینایی

جلوگیری از نابینایی و محافظت از قدرت بینایی در تمام سنین هدف اصلی مرکز جلوگیری از نابینایی است. در راه رسیدن به این هدف مهم، مرکز جلوگیری بر آموزش عمومی، ارتقای پیشرفت در سیستم‌های بهداشت عمومی و حمایت از سیاست عمومی که بر تشخیص زودهنگام و دسترسی به مراقبت‌های چشمی مناسب تأکید دارد.


طبق بررسی‌های مجموعه نظارت بر خیریه، برپای اسناد شفاف مالی و توضیحات روند فعالیت این مرکز، اصل عدم وابستگی و عدم افشای حریم شخصی مراجعین در این مرکز رعایت می‌شود. با رعایت اصل عدم وابستگی باید ذکر کرد که میزان کمک‌های مالی دولتی در این مجموعه نزدیک به نیمی از کمک‌های دریافتی را تشکیل می‌دهد. بر اساس آمارهای مالی مرکز جلوگیری از نابینایی، 9,700,000 دلار مبلغ کل هزینه‌ها و 5,500,000 دلار مبلغ کل مشارکت‌ها برآورد شده و همچنین، درصد میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی در این سازمان به دست آمد که به‌قرار زیر است:

طبق مجموع بررسی‌های به‌عمل آمده نمره «ب +» به این مؤسسه اختصاص‌یافته است.