زمانی که نام کشور هند را می‌شنوید به یاد چه چیزی می‌افتید؟ برزیل را چطور؟ احتمالا زمانی که هند به گوشتان می‌خورد، به یاد غذاهای تند و ادویه‌های رنگارنگ هند میفتید و برزیل شما را به حال و هوای فوتبال و ستاره‌های همیشه درخشان آن می‌برد. یکی از مواردی که در بررسی و مطالعه کشورها کمتر بدان پرداخته شده است، فرهنگ نیکوکاری است.

 برای من به عنوان کسی که در این حوزه فعالیت می‌کنم، دانستن این که چه عوامل فرهنگی بر بخشش در دیگر کشورها تاثیر می‌گذارد و شیوه‌های اهدا به چه سمت و سویی می‌رود جالب است، امیدوارم برای شما نیز این مقاله خواندنی باشد. 

درباره هند

هند سرزمین تضادها است. در این کشور زیبا و پهناور، قوم‌ها و نژادهای گوناگون با فرهنگ‌ها و ادیان متفاوت در کنار هم زندگی می‌کنند. یک ششم از جمعیت دنیا در این کشور زندگی می‌کنند پس تعجبی نیست که هزاران دین و آیین گوناگون در هند وجود داشته باشد.

 در هندوستان از آپارتمان‌های بلند و آسمان‌خراش‌های باشکوه تا زاغه‌ها و کلبه‌های ساده‌ روستایی وجود دارد. عده‌ای در شهرهای بزرگ با بهترین و به‌روزترین امکانات زندگی می‌کنند و برخی دیگر در دورافتاده‌ترین روستاها به سر می‌برند و زندگی آن‌ها پس از گذر قرن‌ها، به‌ندرت دچار تغییر و تحول شده است.

یک عمر زمان نیاز دارید تا تمام آثار به جا مانده از امپراتوری‌های باستانی و چشم‌اندازهای شگفتی طبیعی هند را ببینید. طبیعت هند بسیار متنوع است؛ از جنگل‌های انبوه میزبان هزاران ببر گرفته تا صحراهای یخ‌زده‌ هیمالیا، اما در اولین سفر خود به هند، بازدید از مثلث طلایی هند یعنی دهلی، آگرا و جیپور را در برنامه‌ خود قرار دهید تا گوشه‌ای از جاذبه‌های بی‌پایان هند را تماشا کنید. ۳۲ اثر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو در این کشور دیدنی و بزرگ، منتظر حضور گردشگران است.

زبان رسمی هندوستان، زبان هندی است که ۴۰ درصد از جمعیت این کشور، به این زبان صحبت می‌کنند. زبان انگلیسی هم در بسیاری از موقعیت‌های رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر اینها، ۲۲ زبان منطقه‌ای رسمی توسط قانون اساسی این کشور شناسایی شده است. از میان این زبان‌ها می‌توان بنگالی و پنجابی را نام برد. مسلمانان این کشور بیشتر به زبان اردو صحبت می‌کنند.

نیکوکاری آنلاین در هند

بخشش‌های آنلاین و دیجیتال در هند در حال رشد است - 70 درصد از اهداکنندگانی که مورد بررسی قرار گرفتند، ترجیح خود را برای حمایت مالی با استفاده از پلتفرم‌ها و روش‌های دیجیتال نشان دادند.

45 درصد از اهداکنندگانی که مورد بررسی قرار گرفتند، خاطرنشان كردند كه آن‌ها فقط هرازگاهی کمک مالی می‌کنند، مثلاً در مناسبت‌ها یا در زمان حوادث خاص. نسل بیبی‌بومرها[1] بیشترین اهداکنندگانی را دارا بود که به‌طور مرتب کمک و حمایت مالی می‌کردند (29 درصد).

سرمایه‌گذاری موثر در هند نسبت به سایر کشورهای آسیایی بسیار تثبیت‌شده‌تر است. چشم انداز سرمایه‌گذاری موثر طی 15 سال گذشته در هند تکامل یافته است و مدل هندی را شکل داده که با این ویژگی‌ها مشخص می‌شود:

حمایت از رشد فراگیر با تمرکز بر گروه‌های کم‌درآمد و محروم، شرکت‌های موثر اجتماعی که نقش مهمی در ارائة خدمات با کیفیت بالا اما مقرون‌به‌صرفه به عموم مردم ایفا می‌کنند، سرمایه‌گذاران موثر که سرمایه‌های تجاری قابل توجهی را با سرمایه‌های اصلی و سهام‌های خصوصی انباشته‌اند، افزایش تاکید بر نوآوری در حوزه‌های کسب‌وکار و نیز تکنولوژی.

حجم بازار در سرمایه‌گذاری موثر در هند طی 15 سال گذشته به شدت افزایش یافته است. بر اساس «داده‌های شورای سرمایه‌گذاران موثر» و «آشا ایمپکت» (2020)، شرکت‌های تاثیرگذار در هند بین سال‌های 2010 تا 2019، 10.8 میلیارد دلار برای حمایت از بیش از 550 شرکت اجتماعی جمع‌آوری کرده‌اند که بر 490 میلیون ذینفع تاثیر گذاشته است. پس از آن، در سال 2021 یک جهش قابل توجه وجود داشت. 

در این سال 294 شرکت تأثیرگذار 6.8 میلیارد دلار سرمایه برای 345 پروژه جذب کردند (Impact Investors Council ، 2021). بزرگترین داستان موفقیت‌آمیز سرمایه‌گذاری موثر در هند تاکنون، پوشش مالی برای کسانی که توسط موسسات مالی و بانکی جریان اصلی کنار گذاشته شده‌اند، بوده است که بیش از 7.3 میلیارد دلار جمع‌آوری کرده است و حدود 100 میلیون شهروند کم درآمد را در 15 سال گذشته تحت تاثیر قرار داده است (Impact Investors Council andAsha Impact, 2020; Impact Investors Council, 2021).

در هند، یکی از بزرگترین ابتکارات سرمایه‌گذاری موثر در راه برابرسازی مالی متمرکز شده است که بیش از 7.3 میلیارد دلار سرمایه جمع‌آوری کرده و در 15 سال گذشته بر حدود 100 میلیون شهروند کم‌درآمد تأثیر گذاشته است (Impact Investors Council و Asha Impact, 2020؛ Impact Investors Council ، 2021).

بیشتر بخوانید:

 4 مدل نیکوکاری آنلاین در چین

معرفی کشور برزیل

کشور برزیل پنجمین کشور بزرگ جهان می باشد، برزیل بعد از آمریکا، از نظر تعداد فرودگاه در رتبه‌ دوم جهانی قرار دارد و اینکه برزیل ۴۷/۳ درصد خاک آمریکای جنوبی را دربر گرفته و با تمامی کشورهای آن به‌ جز اکوادور و شیلی مرز مشترکی نیز دارد؛ برزیل به‌ عنوان یک "جمهوری فدرال " از منطقه‌ فدرال ، ۲۶ ایالت و ۴۴۷۰ شهر تشکیل شده است و در سال ۲۰۱۵ میلادی، برزیل با تولید نا خالص داخلی هفتمین اقتصاد بزرگ جهان را از آن خود کرد و جالب است بدانید که طوطی حیوان ملی این کشور محسوب می شود.

موقعیت و جمعیت کشور برزیل

کشور برزیل محدوده ‌ای وسیع از سواحل شرقی آمریکای جنوبی را اشغال کرده ‌است، همچنین شامل مناطق بسیاری از مرکز این قاره نیز می‌ گردد و با کشورهای اروگوئه در جنوب و آرژانتین و پاراگوئه در جنوب غربی همچنین با بولیوی و پرو در غرب و با کلمبیا در شمال شرقی همسایه‌ می باشد و با ونزوئلا و سورینام و گویان و در آنطرف آب با گویان فرانسه نیز در شمال مرز مشترکی دارد، همچنین این کشور از شمال به نیمکره جنوبی کشیده شده ‌است و جمعیت کشور برزیل براساس آمار سال 2005 میلادی از سازمان ملل متحد  182.8 میلیون برآورد شده است.

مذهب و زبان کشور برزیل

74 درصد از مردم برزیل کاتولیک هستند ، برزیل دارای بیشترین شمار کاتولیک ‌ها در بین کشورهای جهان را دارد و شمار پیروان مذهب پروتستان در حال افزایش نیز می باشد و این شمار در سال 1388 خورشیدی به 4/15 درصد می‌رسید اما 4/7 درصد از جمعیت برزیل خود را منکر وجود خدا، کافر یا بی‌ دین می ‌دانند؛ 8/1 درصد طرفداران دیگر مذاهب می باشند و برخی از این مذاهب عبارت ‌اند از کلیسای عیسی مسیح قدیسان آخر الزمان (900.000 نفر)، شاهدان یهوه (600.000 نفر)،  بوداگرایی (215.000 نفر)، یهودیت 230.000 نفر، و اسلام 27.000 نفر و 0/3 درصد از مذاهب سنتی آفریقا همچون کاندومبله ، ماکومبا و اومباندا هستند.

جمعیت ساکن کشور برزیل هستند که در قاره آمریکای جنوبی زندگی می کنند، برزیلی ‌ها عمدتا پرتغالی زبان هستند و به گویش برزیلی این زبان تکلم می ‌کنند.

فرهنگ نیکوکاری نوین در برزیل

برزیل یک بازار نو برای سرمایه‌گذاری موثر است. اصطلاح «سرمایه‌گذاری موثر» در سال 2007 در برزیل معرفی شد و از آن زمان سرمایه‌گذاران داخلی شروع به مشارکت در پروژه‌های مربوطه کردند (,The Impact2017). اما پیش از آنکه این اصطلاح برای اولین‌بار در برزیل استفاده شود، چندین سرمایه‌گذار خارجی از قبل تلاش کرده بودند تا برای کسب‌وکارهای اجتماعی در این کشور سرمایه‌گذاری کنند تا هم به دنبال بازده مالی و هم اجتماعی باشند (,The Impact 2017).

 از این رو، یکی از ویژگی‌های سرمایه‌گذاری موثر در برزیل، پروژه‌های مشترک توسط سرمایه‌گذاران داخلی و بین‌المللی است (Aspen Network of Development Entrepreneurs، 2020؛ The Impact، 2017).

یک نظرسنجی تازه با 34 پاسخ‌دهنده که در برزیل سرمایه‌گذاری‌های موثر انجام داده‌اند، نشان می‌دهد که فعالیت آن‌ها بر فناوری اطلاعات و ارتباطات (30 درصد)، تأمین مالی خرد (16 درصد)، خدمات مالی (9 درصد)، و مراقبت های بهداشتی (9 درصد) متمرکز است (Aspen Network of Development Entrepreneurs, 2020). 

اکثر پروژه‌ها توسط سرمایه‌گذاران داخلی انجام شد، درحالی که غالب سرمایه توسط سرمایه‌گذاران خارج از آمریکای لاتین تامین شد، که ممکن است به دلیل سرمایه‌گذاری سازمان‌های بین‌المللی با بسته‌های سرمایه‌گذاری بزرگ‌تر باشد.

نتیجه‌گیری

شیوه‌های نوین اهدا و بخشش در کشورهای جهان در حال رشد است. آشنایی با روند اهدای آنلاین در دیگر کشورهایی چون هند و برزیل میتواند به ما در پیش‌بینی آینده شیوه نیکوکاری در ایران نیز کمک کند تا برنامه‌ریزی موسسات خیریه بر طبق آن پیش بروند. به نظر شما روند گسترش اهدای آنلاین در ایران به چه صورت خواهد بود؟ چنانچه مطلب ما برای شما مفید بوده است، خوشحال خواهیم شد آن را برای علاقه‌مندان دیگر بفرستید.