حدود چهار سال پیش بود که یکی از دوستانم گفت که قصد دارد پس از کنکور به کنیا سفر کند. این را که شنیدم، نزیدک بود شاخ دربیاورم. سفر به شمال، سفر به ترکیه، دبی یا حتی اروپا برایم معمول بود اما سفر به کنیا اصلا. حتی تا زمانی که پست‌های شخصی‌اش را از کنیا ندیدم نتوانستم باور کنم که کسی آنجا را برای سفر تابستانی انتخاب کرده باشد. 

یادم است که از سر کنجکاوی زیاد مدام صفحه شخصی دوستم را چک میکردم، او در یکی از پست‌هایش درباره فرهنگ نیکی و نیکوکاری در میان کنیایی‌ها نوشته بود که با وجود تغییرات سبک زندگی فزاینده همچنان در میان ماندارترین سنت‌ها قرار دارد. حالا اگر خواندن درباره فرهنگ بشردوستی کشور کنیا برای شما نیز جالب است؛ با ما همراه باشید. 

درباره کنیا

کنیا یا جمهوری کنیا در شرق قاره آفریقا واقع شده و پایتخت آن نایروبی است. از مهمترین شهرهای کنیا: مومباسا، کیسومو و ناکورو است. همسایگان کنیا کشورهای اتیوپی، سودان، اوگاندا یا تانزانیا می باشند. کنیا از جنوب غربی با اقیانوس هند همجوار است.

کنیا به 8 استان تقسیم شده و هر کدام  استاندار مخصوص به خود را دارد . کشور کنیا با مساحت حدود 580.367 کیلومتر دارای جمعیتی تقریبا 53.800.000 نفر است.

85 درصد مردم کنیا مسیحی و 11 درصد مسلمان هستند. زبان رسمی مردم کنیا انگلیسی است. خط استوا از کمربند میانی کنیا عبور می کند و باعث گرم و خشک شدن مناطق مرکزی، شمالی و شمال شرقی این کشور شده است. مناطق ساحلی اقیانوس هند دارای آب و هوایی گرم مرطوب هستند.

فرهنگ نیکوکاری آنلاین در کنیا

  1. تامین مالی جمعی (کراودفاندینگ)، که به عنوان کارآمدترین ابزار نوع‌دوستی در کنیا دیده می‌شود، به سرعت در حال رشد است و امکان جمع‌آوری کمک‌های مالی برای سازمان‌های غیرانتفاعی را افزایش می‌دهد. در کنیا، تامین مالی جمعی از افزایش مسئولیت پذیری، مقررات انعطاف‌پذیر و خلاقیت کمپین‌ها بهره می‌برد.
  2. بخشش در محل کار باعث تقویت فرهنگ بخشش و احساس نزدیکی در بین کارمندان ادارات و سازمان‌ها در کنیا می‌شود.


سنت بشردوستانه کنیایی‌ها تصویر منحصربه‌فردی را ترسیم می‌کند. این کشور به طور فزاینده‌ای تامین مالی جمعی (کراودفاندینگ) را به عنوان یکی از پایگاه‌های اصلی خود در زمینه بخشش از راه دور پذیرفته است. سرمایه‌گذاری جمعی برای خیرین کنیایی فرهنگ رو به اعتلایی در زمینة بخشش تجهیز کرده و در عین حال پایداری سازمان‌های خیریه را تضمین می‌کند. محیط رسمی کار خیریه‌ها در کنیا هنوز به سیاست‌های دولت و شیوه مطلوبش برای مساعده در رشد آنان متکی است. بنابراین، یک محیط نظارتی حمایتی، افزایش مسئولیت‌پذیری و سیاست‌های صحیح می‌تواند به توسعة تامین مالی جمعی در کنیا کمک کند. در آیندة نزدیک، سازمان‌های غیرانتفاعی در کنیا به دنبال راه‌های دیگر بخشش از راه دور هستند تا کانال‌های کمک مالی خود را متنوع کنند.

بخشش در محل کار در کنیا

در کنیا، شایع‌ترین روش بخشش در محل کار کمپین‌هایی است که کارمندان در آن کمک‌های مالی جمع می‌کنند و یا به طور داوطلبانه مبلغ مشخصی را از حقوق خود برای اجرای پروژه‌های اجتماعی در اطراف خود کمک هدیه می‌کنند. با توجه به طبقة متوسط در حال رشد و پتانسیل مشارکت آنها در فعالیت‌های نوع‌دوستانة محلی، در دسترس‌بودن نهادهای بشردوستانه در رسانه‌های اجتماعی و فرهنگ شغلی در حال تحول در کنیا، سازمان‌های بیشتری فرصت‌های بخشش در محل کار را برای کارمندان خود مهیا کرده‌اند.

کمپین‌های کمک مالی در کنیا

کمپین‌های کمک مالی کارکنان با ایجاد اعتماد به سازمان‌های غیرانتفاعی، معرفی و ترویج روش‌های جدید برای کمک‌های رسمی و آموزش و اطلاع‌رسانی تاثیرات کمک‌های نوع‌دوستانه به حامیان، بر فرهنگ بخشش در کنیا تأثیر مثبت گذاشته است. بخشش در محل کار برای سازمان‌ها نیز مفید است زیرا این امکان را دارد که ضمن ایجاد احساس تعلق و همبستگی بیشتر در محیط کار، رضایت کارکنان را افزایش دهد. با این حال، در حالی که بخشش در محل کار پتانسیل اشاعه فرهنگ بخشش در کشور را دارد، نیاز روشنی به یک محیط نظارتی و سیاست‌های حمایتی و مقررات کافی برای تقویت بخشش در محل کار و پرورش فضای مساعد فعالیت‌های نوع‌دوستانه در کنیا وجود دارد.

حرف آخر

تاکنون همراه با اطلس خیر ایران شیوه‌های جدید نیکوکاری همچون بخشش در محل کار، شیوه‌های تامین مالی جمعی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری حمایتی را در کشورهای مختلفی مطالعه کردیم. در این قسمت نیز به سراغ کنیا رفتیم. در این گزارش خواندیم که در کنیا، شایع‌ترین روش بخشش در محل کار کمپین‌هایی است که کارمندان در آن کمک‌های مالی جمع می‌کنند. اگر شما و دوستانتان علاقه‌مند به خواندن مطالب بخشش آنلاین در دیگر کشورهای جهان هستید نیز میتوانید لینک‌های زیر را دنبال کنید. 

بیشتر بخوانید:

کامل ترین داده های بخشش آنلاین در آفریقای جنوبی 

4 مدل نیکوکاری آنلاین در چین