جالب است بدانید که از هر شش خانواده در سنگاپور یک خانواده بالای یک میلیون دلار ثروت دارند. منظور از ثروت خانه، ماشین ، املاک و غیره نیست بلکه منظور ثروت تصرف پذیر می‌باشد. نکته جالب دیگر قوانین سخت‌گیرانه نسبت به حوزه دیجیتال در سنگاپور است. برای مثال یکبار پسری ۱۷ ساله در این کشور تلفن همراه خود را به وای فای بدون پسورد همسایه متصل کرده ­بود که به دلیل این کار به ۱۸ ماه زندان و ۸۰ ساعت کار رایگان برای دولت محکوم شد. حال می‌خواهیم در این مقاله نگاهی به این بیندازیم که چطور در کشور میلیونرهای سخت‌گیر نسبت به فناوری کمک آنلاین اتفاق می‌افتد؟

سنگاپور، کشور شیرها

سنگاپور (Singapore) نام کشوری جزیره‌ای است که در جنوب شرقی آسیا و در جنوب شبه جزیره‌ مالایا قرار دارد و با مساحتی معادل ۷۲۱ کیلومتر مربع، صد و هفتاد و ششمین کشور بزرگ جهان و با جمعیتی حدود ۵ میلیون و ۶۱۲ هزار نفر، صد و سیزدهمین کشور پر جمعیت به شمار می‌رود. سنگاپور از جنوب با جزایر ریائو در اندونزی و از شمال با مالزی شبه‌جزیره‌ای همسایه است. پایتخت کشور، سنگاپور نام دارد.

سنگاپور کوچک‌ترین کشور در منطقه جنوب‌ شرقی آسیا شمرده می‌شود و بسیار ثروتمند و مدرن است. زبان‌های رسمی مردم، انگلیسی، چینی ماندارین، مالزیایی و تامیل هستند. ۷۴٪ جمعیت را چینی‌ها، ۱۳٪ را مالزیایی‌ها و ۹٪ را هندی‌ها تشکیل می‌دهند و ادیان رایج کشور به ترتیب بودیسم، مسیحیت، اسلام، تائویسم و هندوئیسم محسوب می‌شوند. نوع حکومت سنگاپور، جمهوری است.

کمک‌های آنلاین در سنگاپور

به دنبال شیوع کووید 19، به ترتیب 37 درصد و 29 درصد از اواسط سال 2020 تا اوایل سال 2021، در بخش‌های کمک‌های مالی دیجیتالی فردی، به‌صورت حمایت مالی آنلاین یا مشارکت داوطلبانه آنلاین در سنگاپور رخ داده است.

کمک‌های غیرمالی نیز به عنوان یک روش جدید برای بخشش در سنگاپور، در دوره مورد بررسی افزایش یافته است، به گونه‌ای که بیش از 70 درصد از اشخاص کمک‌کننده، کمک‌های غیرمالی کرده و بیش از 53 درصد کالاها و خدمات خریداری‌شده از سازمان‌های غیرانتفاعی را به عنوان شکلی از حمایت نوع‌دوستانه خریداری می‌کنند.

همه‌گیری کووید 19 موجب کاهش حجم کل کمک‌های مالی در سنگاپور شد. با این حال، از ابتدای همه‌گیری این بیماری، در بخش دیجیتال، حمایت‌های مالی توسط اشخاص افزایش یافته است. درحالی که کمک‌های شخصی و داوطلبانه همچنان راه‌های محبوب مشارکت در امور نوع‌دوستانه در سنگاپور است.

بخش خیریه در این کشور متوجه افزایش مشارکت‌های داوطلبانه آنلاین (29 درصد) و کمک‌های مالی آنلاین (37 درصد) از سپتامبر 2020 تا آوریل 2021 شد. این افزایش در میان افراد زیر 50 سال بیشتر قابل مشاهده است، افرادی که به احتمال زیاد در رسانه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های آنلاین برای حمایت‌های بشردوستانه مشارکت دارند و از آن‌ها در این راه استفاده می‌کنند.

بانک مرکزی سنگاپور در ژانویه 2022 رسماً مردم را به تجارت با ارزهای دیجیتال تشویق کرد و سپس در اکتبر 2022، با استناد به مشکلات موجود در معامله رمزارزها، به دنبال مقررات نظارتی بیشتر برای ممنوعیت ارزهای دیجیتال بود (بانک مرکزی سنگاپور، 2022b، 202). رمزارزها هنوز در هند نظارتی ندارند، اما با قوانین جدیدی که برای تنظیم تجارت و سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال در دست اجراست، صاحبان ارزهای دیجیتال مشمول پرداخت مالیات خواهند شد (,Singh2022).

ابزارهای کمک آنلاین در سنگاپور

مدل DAF همچنین در سنگاپور و هنگ‌کنگ نیز به‌عنوان جایگزینی برای ایجاد بنیادهای مستقل خانوادگی درحال محبوببیت یافتن است (International GenerosityFoundation، 2023). در سنگاپور، DAFها یکی از پرشتاب‌ترین ابزارهای حمایتی موجودند، درحالی که این صندوق‌ها هنوز در کشورهایی مانند چین و کره جنوبی در مراحل اولیه رشد هستند.

DAF یکی از ابزارهای کمک مالی در سنگاپور است که به سرعت در حال گسترش است (Community Foundation of Singapore، 2021). بنیاد «سیمآسیا» و بنیاد «جامعه سنگاپور» دو بنیاد سنگاپوری هستند که از حامیان برای تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری خود حمایت می‌کنند.

بنیاد «سیمآسیا» یک سازمان غیرانتفاعی است که در سال 2010 به عنوان قسمت فعالیت بشردوستانه «کردیت سوییس» در منطقه آسیا و اقیانوسیه تاسیس شد و در سنگاپور مستقر است (Foundation SymAsia، 2022). آنها از صندوق‌های سرمایه‌گذاری حامیان به عنوان ابزاری برای کمک به مشتریان خود برای فراهم‌آوری سرمایه‌شان استفاده کرده‌اند، حداقل دارایی موردنیاز برای صندوق 1 میلیون SGD (معادل 792000 دلار آمریکا در سال 2021، با احتساب تورم) است (تانگ و همکاران، 2020).

از زمان شروع به کار صندوق در سال 2010، بنیاد «سیمآسیا» از 55 مشتری برای فراهم‌کردن سرمایه شخصی‌شان حمایت کرده و حدود 100 میلیون دلار کمک مالی به بیش از 300 سازمان خیریه کرده است (SymAsia Foundation، 2023). بنیاد «سیمآسیا» همچنین صندوق سیمآسیای سنگاپور (SSF) را اداره می‌کند.

 در سال 2021، SSF در مجموع 8.6 میلیون SGD (معادل 6.4 میلیون دلار در سال 2021، با احتساب تورم) دریافت کرد و 12.1 میلیون SGD (معادل 9 میلیون دلار در سال 2021، با احتساب تورم) به عنوان کمک مالی هزینه کرد. بنیاد «سیمآسیا» همچنین در گزارش سالانه خود در سال 2021 اعلام کرد که صندوق سرمایه‌گذاری حامیان بنیاد، 145 میلیون SGD (معادل 108 میلیون دلار در سال 2021، با احتساب تورم) در قالب کمک‌های مالی دریافت کرده و 110.3 میلیون SGD (معادل 81.8 میلیون دلار در سال 2021، تعدیل شده) به موسسات چهره‌های عمومی سنگاپور (IPCs) پرداخت کرده است.

بنیاد جامعه سنگاپور (CFS)، یک بنیاد اعطای کمک‌هزینه، سازمان دیگری است که به حامیان برای راه‌اندازی DAF کمک می‌کند و در تصمیم‌گیری‌های کمک‌های مالی در سنگاپور مشاوره می‌دهد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری راه‌اندازی‌شده در CFS نیز در سال‌های اخیر به‌شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده‌اند.

تا مارس 2020، 143 صندوق سرمایه‌گذاری در CFS راه‌اندازی شده بود که دو برابر تعداد پنج سال قبل در مارس 2015 است (Community Foundation of Singapore، 2020). تعداد کل DAFهای تاسیس‌شده در CFS همچنان در حال افزایش است و از 143 در سال 2020 به 162 در سال 2021 افزایش یافته است.

سنگاپور به عنوان یک مرکز منطقه‌ای برای سرمایه‌گذاران موثر بین المللی مطرح شده است (AVPN، 2019b؛ Tan and Lam، 2018). چندین سرمایه‌گذار موثر بین‌المللی در حال تاسیس دفاتر و آغاز فعالیت‌های خود در سنگاپور هستند. به عنوان مثال، «باغ آبی» یک شرکت سرمایه‌گذاری سوئیسی که 5 میلیارد دلار سرمایه را در امور اجتماعی به کار گرفته است، دفتر خود را در سال 2018 در سنگاپور تاسیس کرد (AVPN، 2019b). سه ویژگی کلیدی چشم‌انداز سرمایه‌گذاری موثر در سنگاپور را می‌توان چنین عنوان کرد:

  • دفاتر خانوادگی و افراد با ثروت خالص زیاد، به جای بنیادها، نقش فزاینده‌ای در سرمایه‌گذاری موثر دارند (AVPN، 2019b؛ Tan and Lam، 2018).
  • دریافت‌کنندگان اولیه کمک‌های مالی، محدود به موسسات مالی خرد و شرکت‌های اجتماعی هستند.
  • مدیران شاغل در سنگاپور تمایل به سرمایه در منطقه آسیای جنوب شرقی دارند، نه اینکه فقط به فرصت‌های این کشور محدود شوند، زیرا فرصت‌های سرمایه‌گذاری موثر در سنگاپور کمیاب است (تان و لام، 2018).

بیشتر بخوانید:

آمار شگفت انگیز اهدای آنلاین در کره جنوبی 

گزارش آماری از گرایش به نیکوکاری در آسیا 

نتیجه‌گیری

در شماره‌ای دیگر از سری مقالات گزارش استفاده از فناوری در کشورهای جهان، سنگاپور، کشور شیرها را بررسی کردیم. تاثیرات کووید 19 بر کاهش حجم کمک‌های مالی و شیوه‌های نوین اعطای کمک‌ها در این کشور از نکات قابل توجه بوده است. چه نکته‌ای درباره سنگاپور توجه شما را جلب کرد؟ چنانچه مقاله برایتان مفید بوده است، خوشحال خواهیم شد تا آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.