علی‌رغم تلاش‌ها برای ایجاد جهانی برابر و عادلانه‌تر در سال‌های اخیر، جوامع محروم هنوز خود را در برابر بلایای طبیعی، ناآرامی‌های سیاسی، فقر و تبعیض آسیب‌پذیر می‌بینند. خوشبختانه، بسیاری از مؤسسات خیریه مسلمان، با هدایت ایمان، شفقت و ارزش‌های خود، وقف حمایت اساسی و ایجاد امید برای کسانی هستند که با مشکلات جدی روبه‌رو هستند.

بیشتر بخوانید:

جدیدترین آمارهای نیکوکاری در جهان

مؤسسات خیریه در این مقاله بر اساس مأموریت، تأثیر، رتبه‌بندی شفافیت و دستاوردهایشان انتخاب شده‌اند. آنها در سراسر جهان، از آمریکای شمالی گرفته تا آسیا فعالیت می‌کنند. این خیریه‌ها در تلاش‌اند تا زندگی مرفه، سالم و شادی را برای مسلمانان ایجاد کنند. برخی از مؤسسات خیریه بر بهبود آموزش، معیشت و پذیرش مسلمانان تمرکز می‌کنند. دیگران کمک و امداد مادی می‌رسانند. با این حال، همه آنها در هدف یکسانی از قدرت بخشیدن به افراد و ایجاد جوامع قوی که اغلب به افراد با هر ادیان و پیشینه‌ای گسترش می‌یابد، مشترک هستند.

 

در ادامه با 9 خیریه بزرگ اسلامی آشنا می‌شوید:


Penny Appeal USA: (تلاش در جهت ایجاد جهانی متحد و قوی)

Penny Appeal USA در سال 2016 برای کاهش رنج و توانمندسازی جوامع آسیب‌پذیر و فقرزده در سراسر جهان تأسیس شد. امروزه آنها یک سازمان خیریه مسلمان برجسته در ایالات متحده با حضور در چندین کشور دیگر هستند که فقرزدایی را در سطح جهانی پیگیری می‌کنند. این خیریه دارای رتبه 4 ستاره از (Charity Navigator) است. آنها همچنین دارای مهر شفافیت پلاتینی از (GuideStar) هستند.

Penny Appeal USA به مسائل حیاتی در جوامع آسیب‌پذیر و فقرزده، از جمله جوامع مذهبی اسلامی می‌پردازد. آنها این کار را با ساختن چاه‌های آب عمیق، ارائه پمپ‌های دستی، پنل خورشیدی و مراکز برق به‌عنوان راه‌حل‌های رفع تشنگی انجام می‌دهند. همچنین بسته‌های غذایی اهدا می‌کنند، از کودکان بی‌سرپرست حمایت می‌کنند، خدمات مراقبت‌های بهداشتی ارائه می‌دهند، از قربانیان خشونت خانگی و بلایای طبیعی حمایت می‌کنند و برنامه‌های اهدایی مبتنی بر ایمان اجرا می‌کنند. علاوه بر این، برنامه‌های تولید درآمد آنها بر ارائه ابزارها و مهارت‌های مورد نیاز جوامع روستایی برای فرار از فقر تمرکز دارد.


از زمان آغاز به کار، Penny Appeal USA به بیش از 1 میلیون نفر در جوامع آسیب‌پذیر در سراسر جهان کمک کرده است. به‌عنوان مثال، در سال 2022 به 25,839 نفر امداد اضطراری و به 161,139 نفر کمک‌های مذهبی رسانده است. در همان سال، آنها به 5,308 یتیم نیز حمایت مالی اعطا کردند، در حالی که برنامه امداد تشنگی آنها به 90,064 نفر رسید. علاوه بر این، هزاران بسته غذایی ماه رمضان توسط این خیریه به خانواده‌های آسیب‌پذیر در ۱۵ کشور تحویل داده شد.


بیت‌المال: (با هدف تبدیل رنج نیازمندان به امید)

بیت‌المال در سال 2004 برای کمک به جوامع آسیب‌دیده از فقر و درگیری تأسیس شد. امروزه آنها یک سازمان خیریه مسلمان با شبکه‌ای قوی از شرکا و داوطلبان هستند که دامنه خود را برای ارائه کمک در مناطق مختلف در سراسر جهان گسترش می‌دهند. بیت‌المال دارای رتبه 4 ستاره از (Charity Navigator) است. آنها همچنین دارای مهر شفافیت پلاتینی از (GuideStar) هستند.

بیت‌المال بدون در نظر گرفتن مذهب یا ملیت به محرومان در سراسر جهان کمک می‌کند. آنها این کار را با ارائه کمک‌های اضطراری برای جوامع آسیب‌دیده از بلایای طبیعی انجام می‌دهند. آنها همچنین برنامه‌های فقرزدایی را برای ارائه کمک‌های غذایی، دسترسی به آب، خدمات مراقبت‌های بهداشتی و کمک‌های ویژه زمستانی به جوامع آسیب‌پذیر و محروم اجرا می‌کنند. علاوه بر این، آنها از طریق حمایت مالی، پروژه‌های نوسازی مدرسه و حمایت از بازگشت به مدرسه به یتیمان کمک می‌کنند. دیگر برنامه‌هایی که آنها اجرا می‌کنند، بر آموزش، توسعه اقتصادی و بخشش اسلامی متمرکز است.

بیت‌المال از زمان آغاز به کار خود بر زندگی هزاران نفر و خانواده‌های آنها تأثیر گذاشته است. به‌عنوان مثال، آنها 104,160 وعده غذایی بین خانواده‌های ترکیه و شمال سوریه، 201,000 وعده غذایی برای خانواده‌های پاکستان و 177,000 وعده غذایی بین خانواده‌های سومالی در فصل رمضان سال 2023 توزیع کردند. آنها همچنین 250,000 دلار کمک‌هزینه تحصیلی و کمک به فارغ‌التحصیلی دانشجویان فلسطینی را متعهد شدند.


Helping Hand for Relief and Development: (با هدف یکپارچه‌کردن منابع برای افراد نیازمند)

این خیریه در سال 2005 در میشیگان ایالات متحده تأسیس شد تا بر اساس یک اصل اسلامی به جوامع محروم کمک کند. امروزه آنها یک مؤسسه خیریه مسلمان بین‌المللی با شبکه‌های متنوعی از شرکا هستند که به رنج‌های انسانی در شرایط اضطراری و بلایای سراسر جهان پاسخ می‌دهند. همچنین دارای رتبه 4 ستاره از (Charity Navigator) است. آنها دارای مهر طلایی شفافیت از (GuideStar) هستند.

خیریه مذکور پاسخ فوری و حمایت بلندمدت امداد و توسعه را به مردم، از جمله مسلمانان متأثر از بلایای طبیعی و شرایط اضطراری، ارائه می‌کند. این کار را با ارائه غذا، آب پاک، مراقبت‌های بهداشتی و سرپناه برای مردم آسیب‌دیده از بحران‌هایی مانند ناآرامی‌های مدنی در افغانستان و فلسطین و خشکسالی 2011 در شرق آفریقا انجام می‌دهند. آنها همچنین یک برنامه حمایت از یتیمان را اجرا می‌کنند که در آن کودکان از غذا، آموزش، مراقبت‌های بهداشتی و ارتقاء اجتماعی برخوردار می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

آیا جهان بدون نیکوکاران بهتر خواهد بود؟ (1)

این خیریه از زمان آغاز به کار به میلیون‌ها کودک و خانواده آسیب‌دیده از بلایای طبیعی و درگیری‌های داخلی کمک کرده است. به‌عنوان مثال، در ماه رمضان 2023 به ترتیب به 288,264 و 5,079 ذینفع، کمک مالی (زکات) و سایر هدایای خیریه (صدقه) ارائه کردند. در همین مدت از 26,815 نفر آسیب‌دیده از سیل پاکستان و زلزله ترکیه-سوریه نیز حمایت کردند. علاوه بر این، برنامه‌های سال 2023 آنها از بیش از 10,000 یتیم حمایت و پشتیبانی کرد.


خیریه زندگی برای امداد و توسعه: (با هدف کمک‌رسانی به نیازمند‌ترین مناطق)

خیریه زندگی برای امداد و توسعه (Life for Relief and Development) در سال 1992 در میشیگان -ایالات متحده- برای کاهش رنج کسانی که از فقر و بحران‌ها آسیب دیده‌اند، تأسیس شد. امروزه آنها به یک مؤسسه خیریه بین‌المللی مسلمانان تبدیل شده‌اند که در بیش از 55 کشور کمک‌های بشردوستانه و امدادرسانی انجام می‌دهند. این خیریه دارای رتبه 4 ستاره از (Charity Navigator) است. آنها همچنین دارای مهر طلایی شفافیت از (GuideStar) هستند.

زندگی برای امداد و توسعه به جوامع آسیب‌پذیر در سراسر جهان کمک می‌کند. آنها این کار را با ارائه کمک‌های اضطراری برای جوامع آسیب‌دیده از بلایای طبیعی انجام می‌دهند. همچنین چاه‌هایی برای دسترسی به آب می‌سازند، مراقبت‌های بهداشتی ارائه می‌دهند و برای کودکان جوامع فقیر مدرسه می‌سازند. آنها به‌ویژه برای بهبود شرایط زندگی برای یتیمان، مادران مجرد آسیب‌پذیر و پناهندگان تلاش می‌کنند.

خیریه مذکور از زمان آغاز به کار به میلیون‌ها نفر در جوامع محروم و آسیب‌پذیر کمک کرده است. برای مثال، آنها در حال حاضر بیش از 11000 یتیم را تحت پوشش دارند. علاوه بر این، در سال 2021، آنها نزدیک به 168,500 دلار کمک بشردوستانه اضطراری به مردم آسیب‌دیده از سیل در افغانستان، سنگال، مالی و ایالات متحده و همچنین زلزله در هائیتی و اندونزی ارائه کردند. در همان سال، در برنامه‌های بهداشتی و تجهیزات پزشکی، بیش از 10 میلیون دلار کمک کردند.


Rahma Worldwide: (در جهت کمک و توسعه نیازمندان)

Rahma Worldwide در سال 2014 در میشیگان توسط دکتر شادی زازا و گروهی از شهروندان برای کمک به افراد آسیب‌پذیر در کشورهای بحران‌زده در سراسر جهان تأسیس شد. امروزه آنها یک مؤسسه خیریه اسلامی جهانی هستند که برای کمک به مردم آمریکای شمالی، آسیا، آفریقا و غرب آسیا کار می‌کنند. Rahma Worldwide دارای رتبه 4 ستاره از (Charity Navigator) است. آنها همچنین دارای مهر طلایی شفافیت از (GuideStar) هستند.


خیریه مذکور به افراد در هر سنی کمک می‌رساند. آنها این کار را از طریق طیف وسیعی از برنامه‌های بشردوستانه، توسعه و محیط زیست انجام می‌دهند. آنها به ویژه غذا، مراقبت تغذیه، کمک آب، سرپناه، تجهیزات پزشکی، دارو و آموزش را برای پناهندگان و کودکان آواره فراهم می‌کنند. در سراسر جهان از زمان آغاز به کار، زندگی میلیون‌ها نفر با کمک‌های بشردوستانه و برنامه‌های توسعه بهبود بخشیده شده است. به‌عنوان مثال، در سال 2020، آنها از طریق برنامه امنیت غذایی خود 293,082 نفر را پوشش دادند. در همان سال، آنها به اندازه کافی دارو و لوازم پزشکی را برای کمک به 758,835 نفر تحویل دادند. علاوه بر این، برنامه (W.A.S.H) آنها در سال 2020 آبرسانی به 109,360 نفر را که تحت زور و محاصره زندگی می‌کردند، تأمین کرد.


امداد اسلامی ایالات متحده آمریکا: (گسترش جهانی عاری از فقر)

سازمان امداد اسلامی ایالات متحده آمریکا در سال 1993 در لس آنجلس، ایالات متحده، به منظور کاهش درد و رنج جوامع آسیب‌دیده از بلایا تأسیس شد. امروزه آنها یک سازمان مسلمان معتبر هستند که در 40 کشور جهان کار می‌کنند و نه تنها کمک‌های اضطراری مربوط به بلایا را ارائه می‌دهند، بلکه فقر و رنج را در درازمدت کاهش می‌دهند. امداد اسلامی ایالات متحده آمریکا دارای رتبه 3 ستاره از (Charity Navigator) است. آنها همچنین دارای مهر شفافیت پلاتینی از (GuideStar) هستند.

امداد اسلامی ایالات متحده آمریکا به نیازهای مردمی که از طریق بلایا، درگیری‌ها و فقر زندگی می‌کنند، پاسخ می‌دهد. آنها این کار را با ارائه کمک فوری در بلایای طبیعی و کمک‌های توسعه بلندمدت، از جمله کمک‌های زمستانی، آب، غذا، سرپناه، مراقبت‌های بهداشتی و آموزش انجام می‌دهند. همچنین برای حمایت از یتیمان و کودکان، زنان، کارآفرینان و افرادی که می‌خواهند مهارت‌هایی برای به دست‌ آوردن درآمد بیاموزند، کار می‌کنند.

این سازمان از بدو تأسیس، کمک‌های بشردوستانه و توسعه‌ای ضروری را به افراد نیازمند ارائه کرده است. به‌عنوان مثال، در سال 2021، آنها به بیش از 4.6 میلیون نفر در 37 کشور خدمت‌رسانی کردند که شامل 28,071 کودک یتیم می‌شود. در همان سال، تیم واکنش به بلایا 13 پاسخ مستقیم انجام داد و به 4,385 خانوار در 6 ایالت ایالات متحده کمک کرد. علاوه بر این، در سال 2021، داوطلبان آنها بیش از 3.6 میلیون دلار از طریق سیستم عامل‌های همتا به همتا جمع‌آوری کردند.


انجمن پزشکی اسلامی آمریکای شمالی: (گسترش کمک‌های پزشکی برای نیازمندان)

انجمن پزشکی اسلامی آمریکای شمالی در سال 1967 توسط چند پزشک مسلمان -به‌ویژه دکتر مبین اختر و دکتر امجد علی- برای ارتقاء تعالی مراقبت‌های بهداشتی و در عین حال پایبندی به اصول اسلامی تأسیس شد. امروزه آنها یک سازمان امداد پزشکی مسلمان هستند که به نیازهای بهداشتی جوامع محروم پاسخ می‌دهند و در مواقع اضطراری کمک‌های پزشکی ارائه می‌دهند. انجمن پزشکی اسلامی آمریکای شمالی دارای رتبه 3 ستاره از (Charity Navigator) است. آنها همچنین دارای مهر شفافیت پلاتینی از (GuideStar) هستند.

بیشتر بخوانید:

آیا جهان بدون نیکوکاران بهتر خواهد بود؟ (2)

انجمن پزشکی اسلامی آمریکای شمالی خدمات مراقبت‌های بهداشتی و کمک‌های پزشکی را به جوامع آسیب‌پذیر، از جمله مردم مسلمان، ارائه می‌دهد. آنها این کار را با سازماندهی کمک‌های پزشکی، ارائه کمک‌های به‌موقع و مؤثر برای بیماران و مجروحان در بیش از 30 کشور انجام می‌کنند. همچنین یک برنامه مربیگری، بورس تحصیلی، کمک‌هزینه و سایر خدمات مالی را برای دانشجویان و متخصصان پزشکی ارائه می‌دهند. علاوه بر این، برای مقابله با تهدیدات سلامتی که میلیون‌ها نفر در نتیجه تغییرات آب و هوایی با آن مواجه هستند، بودجه جمع‌آوری می‌کنند.

انجمن پزشکی اسلامی آمریکای شمالی از زمان تأسیس خود حمایت پزشکی از جوامع محروم و حمایت توسعه را از متخصصان بهداشتی که به چنین جوامعی خدمت می‌کنند، ارائه کرده است. به‌‎عنوان مثال، آنها بیش از 3.7 میلیون بیمار را درمان کرده‌اند، 273 روش پزشکی و جراحی را انجام داده‌اند و 30 مرکز بهداشتی را ساخته‌اند. در سال 2018، آنها همچنین 10 مأموریت پزشکی و 48 مأموریت امدادی اورژانسی را انجام دادند و به 260,633 بیمار کمک کردند.


صندوق بورس تحصیلی اسلامی: (در جهت تقویت آموزش و توانمندسازی دانشجویان)

صندوق بورس تحصیلی اسلامی در سال 2009 برای تقویت آموزش و توانمندسازی دانشجویان مسلمان برای پیگیری آموزش عالی تأسیس شد. امروزه آنها یک مؤسسه خیریه مسلمان معتبر هستند که از فرصت‌های آموزشی برای دانش‌آموزان مسلمان حمایت می‌کنند. صندوق بورسیه اسلامی دارای رتبه 3 ستاره از (Navigator) است. آنها همچنین دارای مهر شفافیت پلاتینی از (GuideStar) هستند.

بیشتر بخوانید:

فرهنگ نیکوکاری: 10 راه گسترش+تأثیرات اجتماعی

صندوق بورسیه اسلامی به دانشجویان مسلمانی که با موانع مالی برای تحصیل مواجه هستند، کمک مالی و حمایت اعطا می‌کند. آنها این کار را با ارائه بورسیه تحصیلی برای دانشمندان مسلمان آمریکایی، در زمینه‌هایی که بیشترین تأثیر را بر افکار عمومی و سیاست‌گذاری دارند، انجام می‌دهند. همچنین دوره‌های کارآموزی، راهنمایی و کمک‌هزینه تحصیلی را برای کمک به دانش‌آموزان برای کسب تجربیات ارزشمند و ارتباط با همسالان خود اجرا می‌کنند. علاوه بر این، آنها وبینارهای آموزشی را برای به اشتراک گذاشتن تجربیات کار در سیاست‌گذاری با دانشجویان مسلمان منتشر می‌کنند.

از بدو تأسیس، صندوق بورسیه اسلامی صدها بورسیه تحصیلی به مسلمانان آمریکایی اعطا کرده است و آنها را در زمینه‌های سیاست، قانون، فیلم و رسانه قرار داده است. به‌عنوان مثال، آنها 2.25 میلیون دلار در قالب بیش از 575 بورسیه و کمک‌هزینه اعطا کرده‌اند. تنها در سال 2022، آنها به 9 فیلمساز مسلمان آمریکایی مبلغ کلی 80,000 دلار جایزه دادند و 30 وبینار در زمینه نویسندگی و انتشار، عدالت اجتماعی، ایجاد جنبش، قانون و مشاغل دولتی برگزار کردند. آنها همچنین 7 مسلمان پیشرو را به عنوان کارآموز کنگره و یک همکار در کاپیتول هیل قرار دادند و از آنها حمایت مالی کردند.


بنیاد زکات آمریکا: (توانمندسازی جوامع آسیب‌دیده)

بنیاد زکات آمریکا در سال 2001 توسط هلیل دمیر در بریج ویو -ایلینوی- برای توانمندسازی جوامع محروم از طریق عمل اسلامی زکات، تأسیس شد. امروزه آنها یک سازمان خیریه اسلامی شناخته شده با تمرکز قوی بر پاسخگویی به بحران‌های انسانی و ترویج توسعه پایدار هستند. بنیاد زکات آمریکا دارای رتبه 4 ستاره از (Charity Navigator) است. آنها همچنین دارای مهر شفافیت برنزی از (GuideStar) هستند.


بنیاد زکات آمریکا برای رساندن وجوه خیریه به برخی جوامع، از جمله مسلمانانی که از فقر، درگیری‌های خشونت‌آمیز و بلایای طبیعی آسیب دیده‌اند، کار می‌کند. آنها این کار را با ارائه کمک‌های اضطراری برای کمک به قربانیان بلایای طبیعی و درگیری‌های خشونت‌آمیز انجام می‌دهند. همچنین غذای فوری را در ماه رمضان و در تمام طول سال ارائه می‌کنند؛ آب پاکیزه ارائه می‌دهند و برنامه‌های بهداشتی و رفاهی را اجرا و مدارس و آموزش عالی را در دسترس بسیاری از گروه‌های محروم، از جمله یتیمان، بیوه‌ها، پناهندگان و آوارگان قرار می‌دهند.

این بنیاد از زمان تأسیس خود به میلیون‌ها نفر از جوامع فقیر، دارای درگیری و آسیب‌دیده از بلایای طبیعی کمک کرده است. به‌عنوان مثال، در سال 2021، تلاش‌های امدادی اضطراری آنها به بیش از 750,000 نفر در قالب کمک‌های پزشکی ضروری، غذای حیاتی و آب سالم رسید. در همان سال، بیش از 4.5 میلیون وعده غذایی از طریق برنامه‌های آنها به خانواده‌هایی که در فقر زندگی می‌کردند، اهدا شد. علاوه بر این، آنها 235 چاه جدید در سال 2021 ساختند که آب پاکیزه را برای حداقل 318,011 انسان، حیوان و محصولات کشاورزی به ارمغان آورد.