در قسمت چهارم از هفتمین سری از گزارش خیریه‌های استرالیا (Australian Charities Report) به سراغ این موضوع می‌رویم که خیریه‌ها نیز می‌توانند وب‌سایت، صفحه فیس‌بوک یا سایر پلتفرم‌های خود را برای تعاملات آنلاین بیشتر در اختیار ACNC قرار دهند و برای دستیابی به اهداف خود از امکانات حرفه‌ای ACNC استفاده کنند.

برای ارتباط با کمیسیون خیریه‌ها و موسسات مردم نهاد استرالیا (ACNC) به آدرس‌های زیر مراجعه کنید:

حضور فعال خیریه‌ها در فضای آنلاین

در بیانیه اطلاعات سالانه 2019، 52 درصد از خیریه‌های ثبت‌شده از حضور در فضای آنلاین خبر دادند که افزایش قابل توجهی را نسبت به 34 درصد سال گزارش نشان می‌دهد.

بیش از 90 درصد از خیریه‌های زیرشاخه ترویج یا حمایت از حقوق بشر، حضور آنلاین خود را به ACNC گزارش کردند که بالاترین سطح در بین همه زیرشاخه‌ها بود. در عین حال خیریه‌های زیرشاخه «سایر اهداف سودمند برای جامعه» پایین‌ترین سطح از حضور آنلاین را با نرخ 30 درصد گزارش کردند، گرچه این رقم همچنان نسبت به 19 درصد سال گذشته افزایش قابل توجهی داشت.

حضور آنلاین خیریه‌های زیرشاخه ارتقاء آموزش نیز در بیانیه اطلاعات سالانه 2019 بیش از دو برابر شده و از 21 درصد سال گذشته به 48 درصد رسیده است.

تعهد خیریه‌ها در قبال نهادهای نظارتی

بخش عمده‌ای از خیریه‌ها علاوه بر ACNC نسبت به سایر نهادهای نظارتی (رگولاتورها) نیز تعهداتی دارند. برای مثال در بیانیه اطلاعات سالانه 2019، 35 درصد از خیریه‌ها انجمن‌های ثبت‌شده‌ای بودند که تعهداتی در قبال یک رگولاتور ایالتی یا قلمرویی داشتند.

برای مطالعه :

آمار و ارقام استفاده از فناوری در NGOهای استرالیا و نیوزیلند

در این میان کمتر از یک درصد خیریه‌ها نیز تعهداتی به «اداره کیفیت و استانداردهای آموزش عالی» (مشترک‌المنافع) داشتند. ACNC همچنان به همکاری با سایر نهادهای نظارتی برای حذف تعهدات گزارش‌دهی تکراری و ساده‌سازی نحوه گزارش خیریه‌ها به دولت ادامه می‌دهد. 

درصد پیشرفت کارهای ما در مورد کاهش کاغذبازی‌ها و تشریفات اداری برای خیریه‌ها را می‌توان در آدرس acnc.gov.au/redtapereduction دنبال کرد.

خیریه‌های تازه ثبت‌شده به تفکیک زیرشاخه

هر سال ACNC هزاران درخواست از سازمان‌هایی که می‌خواهند به عنوان یک خیریه ثبت شوند، دریافت می‌کند. برای نخستین بار ما خیریه‌هایی که به تازگی توسط ACNC تأیید و ثبت شده‌اند را به تفکیک زیرشاخه منتشر کرده‌ایم.

تقریباً 41 درصد از خیریه‌هایی که به تازگی ثبت شده‌اند با چند زیرشاخه بودند. خیریه‌هایی که صرفاً در زیرشاخه «ارتقاء مذهب» ثبت شدند، 17 درصد از خیریه‌های تازه ثبت‌شده را تشکیل دادند. تقریباً 11 نیز در زیرشاخه «ارتقاء آموزش» قرار گرفتند.

همچنین نسبت خیریه‌های تازه ثبت‌شده در زیرشاخه «ارتقاء آموزش» (11 درصد) کمتر از درصد همه خیریه‌های ثبت‌شده در این زیرشاخه (بیش از 15 درصد) بود. در عین حال نسبت خیریه‌های تازه ثبت‌شده در زیرشاخه «ترویج دین» (17 درصد) بیشتر از نسبت همه خیریه‌های ثبت‌شده در این زیرشاخه (اندکی کمتر از 14 درصد) بود.

این درصد خیریه‌های تازه ثبت‌شده براساس تصمیماتی است که توسط ACNC از یکم جولای 2019 تا 30 ژوئن 2020 برای ثبت خیریه‌ها گرفته شده است. درصد همه خیریه‌های ثبت‌شده مربوط به داده‌های فوریه 2021 است.

نحوه لغو داوطلبانه ثبت‌ خیریه

هر خیریه می‌تواند به طور داوطلبانه درخواست لغو ثبت نام خود را به ACNC ارائه دهد که از این اقدام به عنوان «ابطال داوطلبانه» یاد می‌شود. تقریباً 76 درصد از موارد ابطال داوطلبانه براین اساس که خیریه دیگر مشغول فعالیت نبود، مورد تأیید قرار گرفت.

خیریه‌های کوچک‌تر 80 درصد از موارد ابطال داوطلبانه را به خود اختصاص دادند و شایع‌ترین دلیل ابطال داوطلبانه در گروه مذکور این بود که خیریه دیگر فعالیتی نداشت. ادغام‌های سازمانی 17 درصد از موارد ابطال داوطلبانه را تشکیل دادند که شاید نشانه این باشد که خیریه‌ها این اقدام را گزینه‌ای برای بقای بلندمدت در صورت همسویی اهداف‌شان می‌دانند.

با افزایش اندازه خیریه، نسبت ابطال داوطلبانه ناشی از ادغام‌های سازمانی افزایش یافت. در مورد خیریه‌های کوچک، 15 درصد از موارد ابطال به دلیل ادغام بود. این میزان برای خیریه‌های متوسط به 23 و برای خیریه‌های بزرگ به 44 درصد افزایش یافت.

این تحلیل براساس تصمیماتی است که ACNC از یکم جولای 2019 تا 30 ژوئن 2020 گرفته و در طول این مدت 1116 خیریه به دنبال ابطال داوطلبانه بودند.

عمر خیریه‌های ثبت‌شده

بیانیه اطلاعات سالانه 2019 نشانه داد که خیریه‌ها به طور متوسط 32 سال مشغول فعالیت بوده‌اند (عمر خیریه‌ها 32 سال بوده است). متوسط عمر نهادهایی که به طور داوطلبانه وضعیت خیریه خود را لغو کردند (براساس تصمیمات اتخاذ شده بین یکم جولای 2019 تا 30 ژوئدن 2020) نیز 25 سال بود. 

بیشتر بخوانید :

روندهای تأمین سرمایه جمعی آنلاین

در حالیکه تفاوت‌های زیادی در میزان این عمر براساس علت ابطال داوطلبانه مشاهده شد. جالب اینکه به نظر می‌رسد خیریه‌های قدیمی‌تر احتمالاً ادغام با سایر خیریه‌ها را به عنوان دلیل درخواست ابطال خود ذکر می‌کنند.
در مجموع مطالعه ما نشان می‌دهد که خیریه‌های کم سن و سال‌تر بیشتر از خیریه‌های قدیمی‌تر به دنبال ابطال داوطلبانه هستند.

خیریه‌های زیرشاخه ترویج دین بالاترین میانگین سنی (46 سال) را گزارش کردند. در مقابل خیریه‌های زیرشاخه پیشگیری یا تسکین درد و آلام حیوانات کمترین میانگین سنی با 10 سال را گزارش کردند.
تقریباً 3300 خیریه ثبت‌شده‌ای که تاریخ تأسیس آنها مشخص نبود از این بخش تحلیلی کنار گذاشته شدند.

ابطال غیرداوطلبانه خیریه

در بازه زمانی یکم جولای 2019 تا 30 ژوئن 2020، کمیسیون ACNC ثبت خیریه 18 سازمان را به دلیل مسائل مربوط به انطباق و پیروی (از مقررات) لغو کرد. میانگین عمر این سازمان‌ها به طور متوسط 8 سال بود تا جایی که جوان‌ترین سازمان 3 سال و قدیمی‌ترین آنها 18 سال سن داشتند.

از بین این سازمان‌ها 10 مورد خود را به عنوان خیریه‌های کوچک معرفی کرده بودند (طبق جدیدترین بیانیه اطلاعات سالانه ارائه‌شده توسط خیریه‌ها). در بین سازمان‌های باقیمانده 3 مورد به عنوان خیریه متوسط و یک مورد بزرگ گزارش شده بودند و 4 سازمان نیز هرگز بیانیه اطلاعات سالانه خود را عرضه نکرده بودند.

طبق جدیدترین آمار بیانیه اطلاعات سالانه، این 18 خیریه در مجموع دارایی‌هایی به ارزش تقریبی 12.9 میلیون دلار را تحت اختیار داشتند. هر یک از آنها به میانگین حدود 713 هزار دلار دارایی داشت؛ با این حال یک خیریه دارایی تقریبی 12 میلیون دلار را گزارش کرده بود.

منبع: Australian Charities Report/ 7th EDITION

وسعت، حوزه فعالیت و اعضای کمیسیون ACN (قسمت اول)
بررسی وضعیت داوطلبان و کارکنان خیریه‌های استرالیا (قسمت دوم)
بررسی زیرشاخه‌های موسسات خیریه استرالیا (قسمت سوم)