در مطلب پیش رو با 5 خیریه مطرح روسیه و حوزه فعالیت تخصصی آنها در زمینه‌های حمایت و درمان، مراقبت‌های بهداشتی و همچنین کمک در موارد سوء‌استفاده و بهره‌کشی آشنا می‌شوید.

بیشتر بخوانید:

آمار خیریه‌های فعال حوزه نیکوکاری چین

1. INGI (مرکز بحران زنان)

این سازمان غیرانتفاعی در سال 1992 در سن‌پترزبورگ روسیه تأسیس شد. هدف اصلی آن حمایت از زنان قربانی انواع خشونت، تبعیض و قاچاق انسان در روسیه است. به گزارش فرانس 24، «روسیه در سال 2017 برخی از اشکال خشونت خانگی را جرم‌زدایی و آنها را به‌عنوان یک تخلف اداری و نه جرم طبقه‌بندی کرد.» این سازمان برای زنانی که از آزار و اذیت رنج می‌برند، کمک‌های روانی ارائه می‌کند. مرکز بحران زنان با تعامل با مقامات دولتی و محلی از طریق رسانه‌ها به حقوق زنان توجه می‌کند. همچنین سخنرانی‌ها و سمینارهای حقوق زنان را ایجاد و اجرا می‌کند.


حراج‌ها و رویدادهای خیریه را برای جمع‌آوری پول سازماندهی می‌کند و از جمله دیگر تلاش‌های این سازمان، حمایت قانونی در دادگاه است. از ژانویه تا آگوست 2022، این مرکز 5346 درخواست از زنان نیازمند دریافت کرد. همچنین 3660 نفر درخواست خدمات مشاوره آنلاین داشتند. علاوه بر این، 126148 زن از پلتفرم «P.O.L.I.N.A» (ابزاری که به زنان کمک می‌کند به خدمات و کمک‌های ضروری دسترسی پیدا کنند) استفاده کردند و این سازمان 345 مورد از خدمات مشاوره حقوقی را ارائه کرد.

2. Podari Zhizn (حمایت از بیماران مبتلا به سرطان)

 این بنیاد خیریه کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که بیماران مبتلا به سرطان در روسیه بتوانند بدون توجه به وضعیت اقتصادی به درمان سرطان با کیفیت بالا دسترسی داشته باشند. این بنیاد هزینه‌های درمان کودکان مبتلا به شرایط و بیماری‌های چالش‌برانگیز انکولوژیک، هماتولوژی و سایر موارد را پرداخت می‌کند. همچنین این بنیاد امکانات پزشکی را با تجهیزات، دارو و اهدای خون تأمین می‌کند. وقتی صحبت از خانواده‌هایی با بچه‌های بیمار می‌شود، سازمان هزینه‌های حمل و نقل و اسکان را می‌پردازد و حمایت حقوقی و روانی ارائه می‌دهد. تنها در سال 2021، این بنیاد به تقریبا 7750 بیمار جوان کمک کرد. همچنین Podari Zhizn دو سازمان شریک در ایالات متحده و بریتانیا دارد.

بیشتر بدانید:

مؤثرترین خدمات سازمان‌های غیردولتی (NGO) و غیرانتفاعی (NPO) هند

3. EVA (حمایت از زنان مبتلا به HIV)

انجمن EVA که در سال 2010 توسط فعالان در سن‌پترزبورگ تأسیس شد، اولین سازمانی در روسیه است که تلاش‌های خود را برای «حفاظت از زنانی که تحت تأثیر اپیدمی HIV و سایر بیماری‌های مهم اجتماعی هستند» متمرکز کرد. این انجمن 63 فعال و متخصص و 5 سازمان غیرتجاری را از 39 شهر در سراسر روسیه گرد هم می‌آورد. در روسیه بیش از 500000 زن مبتلا به HIV وجود دارد. بسیاری از اعضای EVA نیز در حال گذران زندگی با HIV هستند. وب‌سایت EVA می‌گوید: تمام بودجه اهداکنندگان صرف چنین برنامه‌هایی می‌شود: «برنامه حمایت از شیردهی برای مادران مبتلا به HIV، پیشگیری از HIV در میان مصرف‌کنندگان مواد و مرکز توسعه فعالیت‌ها». طی سال‌ها EVA بیش از 50 پروژه را در زمینه‌های مشاوره با همتایان، آزمایش و پیشگیری از HIV، فرزندپروری و توسعه سازمان‌های غیرانتفاعی و فعالیت‌گرایی اجرا کرده است.

4. بنیاد خیریه فانوس دریایی (حمایت از آسایشگاه‌های کودکان)


این بنیاد توسط نیوتا فدرمسر و لیدا مونیاوا در سال 2018 برای حمایت از «آسایشگاه‌های کودکان در شهر مسکو و منطقه مسکو» تأسیس شد. همچنین به آن دسته از خانواده‌هایی که تصمیم می‌گیرند «کودکان بدحال را برای مراقبت به خانه‌های خود منتقل کنند» کمک می‌کند. پروژه‌های این بنیاد خیریه به‌صورت سالانه از حدود 1000 خانواده که فرزندانشان از بیماری‌های وخیم رنج می‌برند، حمایت می‌کند. این بنیاد متشکل از بیش از 300 متخصص و 300 داوطلب است. در سال 2021، بودجه آن 950 میلیون روبل بود. تنها 20٪ از بودجه دولتی و 80٪ از کمک‌های اهدایی شهروندان عادی تامین می‌شد. در سال 2022، این بنیاد حدود 896 میلیون روبل جمع‌آوری کرد، اما با توجه به اینکه 811 کودک خدمات مراقبتی خود را دریافت می‌کنند، همچنان به 960 میلیون روبل نیاز دارد.

5. Hospice Charity Fund VERA (ارائه مراقبت‌های آسایشگاهی و تسکینی)

این خیریه غیرانتفاعی که از سال 2006 در روسیه فعالیت می‌کند، از ارائه «مراقبت‌های تسکینی و آسایشگاهی برای کودکان، بزرگسالان و سالمندان» پشتیبانی می‌کند. متأسفانه، VERA توضیح می‌دهد که «سیستم پزشکی و اجتماعی دولتی روسیه» مراقبت‌ها را برای بیماران مبتلا به بیماری‌های لاعلاج پوشش نمی‌دهد. آسایشگاه‌ها فقط از طریق کمک‌های خیریه حمایت می‌شوند. در سال 2006، VERA فقط چهار کارمند و یک مؤسسه داشت. پس از 16 سال، VERA به پیشرفت در مراقبت‌های تسکینی حرفه‌ای در روسیه کمک کرده است و اکنون بیش از 60 کارمند دارد که از بیش از 30 آسایشگاه در سراسر کشور پشتیبانی می‌کنند.

به طور کل این پنج مؤسسه خیریه که در روسیه فعالیت می‌کنند، اگرچه تنها مؤسسه‌های موجود نیستند، اما نقش مهمی در کمک به حاشیه‌نشین‌ترین و آسیب‌پذیرترین گروه‌های مردمی که به کمک نیاز دارند، ایفا می‌کنند.