مؤسسات خیریه زیر عمدتاً در سراسر ایالات متحده و کانادا فعالیت می‌کنند، اما برخی از آنها ورزش جوانان را در سطح بین‌المللی ترویج می‌کنند. بسیاری از این مؤسسات خیریه می‌جنگند تا کودکان به دلیل محدودیت‌های مالی، ورزش را از دست ندهند. برخی دیگر برای از بین بردن تبعیض جنسیتی یا مبتنی بر توانایی تلاش می‌کنند تا همه بچه‌ها فرصت بازی داشته باشند. برخی ورزش جوانان را به‌عنوان بخشی از یک سبک زندگی سالم به طور کلی ترویج می‌کنند. در حالی که برخی دیگر با سازمان‌های همفکر برای متحدکردن جوامع از طریق ورزش همکاری می‌کنند. با این حال، همه آنها یک هدف مشترک دارند: ترویج ورزش جوانان

بنابراین در مقاله پیش رو شما را با تعدادی از بهترین خیریه‌های فعالی که در حوزه ورزش و سلامت جسمانی فعالیت دارند آشنا می‌کنیم:

بیشتر بدانید:

آیا هوش مصنوعی (AI) به کمک خیریه ها نیز خواهد آمد؟

PeacePlayers International: (با هدف ایجاد اتحاد ورزشی)

این خیریه در سال 2000 توسط Sean Tuohey پس از اینکه او توانایی ورزش برای گرد هم آوردن افراد در سراسر شکاف‌های اجتماعی را تشخیص داد، تأسیس شد. امروزه آنها یک سازمان جهانی هستند که از بسکتبال برای ایجاد دنیای یکپارچه‌تر استفاده می‌کنند. Charity Navigator به PeacePlayers International رتبه 4 ستاره اعطا کرده و GuideStar به این خیریه مهر شفافیت پلاتینیوم را بخشیده است. 

PeacePlayers International ورزش جوانان را با ارائه برنامه‌های بسکتبال، آموزش صلح و توسعه رهبری به کودکان در جوامعی که تحت تأثیر درگیری و نابرابری قرار دارند، ترویج می‌کند. به‌عنوان مثال، در ایرلند شمالی، این مؤسسه خیریه بر اتحاد پیشینه‌های مذهبی متضاد تاریخی از طریق برنامه‌هایی مانند دوقلوی مدرسه ابتدایی متمرکز است که دانش‌آموزان با مذاهب مختلف را با هم جفت می‌کند تا از ورزش لذت ببرند. علاوه بر این، برنامه PeacePlayers Allstars آنها در غرب آسیا متشکل از تیم‌های بسکتبال رقابتی کاملاً یکپارچه متشکل از زنان عرب و غیرعرب است. در سال 2017، آنها با نایک برای راه‌اندازی برنامه‌هایی در ایالات متحده، با استفاده از بسکتبال برای کمک به کودکان BIPOC در یادگیری مهارت‌هایی برای هدایت نابرابری‌های سیستمی، همکاری کردند.

این خیریه ورزشی از زمان تأسیس خود هزاران جوان را در سراسر جهان از طریق ورزش متحد کرده است. به‌عنوان مثال، تنها در آفریقای جنوبی آنها بیش از 50,000 جوان را درگیر کرده‌اند. در حالی که برنامه آنها در ایرلند بیش از 25,000 کودک کاتولیک و پروتستان را گرد هم آورده است. علاوه بر این، تلاش‌های خود را فراتر از متحد کردن جوامع فردی گسترش داده است. برای مثال در سال 2019، بازی‌های دوستانه را معرفی کردند. رویدادی سالانه که شرکت‌کنندگانی را از سراسر جهان برای یک هفته بسکتبال، ایجاد مهارت‌های رهبری و تبادل فرهنگی گرد هم می‌آورد.


Good Sports: (ارائه فرصت برابر در ورزش کودکان)

Good Sports در سال 2003 در بوستون -ماساچوست- توسط ملیسا هارپر و کریستی کسویک پس از جمع‌آوری بودجه برای اهدای 500 توپ بسکتبال به سازمان‌های محلی نیازمند، تأسیس شد. امروزه آنها کالاهای ورزشی را بین سازمان‌ها در سراسر ایالات متحده توزیع می‌کنند تا دسترسی میلیون‌ها کودک به بازی را افزایش دهند. Charity Navigator به Good Sports رتبه 4 ستاره و GuideStar به این خیریه مهر شفافیت پلاتینیوم می‌دهد.


Good Sports با ارائه تجهیزات ورزشی، پوشاک و کفش به کودکان در جوامع با نیاز بالا، ورزش جوانان را ترویج می‌کند. آنها با سازمان‌های جوانان همکاری می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که کودکان به‌دلیل هزینه از شرکت در برنامه‌های فعالیت بدنی محروم نمی‌شوند. آنها تعهد خود را به دسترسی عادلانه به ورزش جوانان از طریق مشارکت و ابتکاراتی که ورزشکارانی از جمعیت‌های اقلیت را هدف قرار می‌دهند، بیشتر می‌کنند. به‌عنوان مثال در سال 2021، آنها یک مشارکت استراتژیک با بنیاد NFL و USA Football برای افزایش دسترسی به فرصت‌های فوتبال برای کودکان نیازمند، به ویژه ورزشکاران سیاه‌پوست، قهوه‌ای و زنان راه‌اندازی کردند.

از زمان تأسیس، Good Sports تقریباً 100 میلیون دلار تجهیزات ورزشی کاملاً جدید را بین برنامه‌های نیازمند توزیع کرده است و به 9.3 میلیون کودک در سراسر ایالات متحده کمک کرده تا به ورزش‌های جوانان دسترسی داشته باشند. به‌عنوان مثال در سال 2021، آنها توسط اداره ثبت منافع عمومی به دلیل ابتکار بازیابی بازی خود که 27,700 بسته بازی انفرادی را برای تشویق فعالیت بدنی برای کودکان در فاصله اجتماعی مناسب توزیع کرد، به‌رسمیت شناخته شدند. در همان سال، آنها کمپین «او چه بازی‌ای می‌کند» را برای حمایت از دسترسی جدید و عادلانه به ورزش برای دختران در سراسر کشور راه‌اندازی کردند و متعهد شدند که 5 میلیون دلار برای تأثیر مستقیم بر ورزشکاران زن جوان بگذارد.


Girls Inc: (تقویت سلامت روانی و جسمی زنان آینده)

Girls Inc در سال 1864، در واتربری -کانکتیکات- برای حمایت از دختران و زنان جوانی که پس از جنگ داخلی زادگاه روستایی خود را برای کار ترک کرده بودند، تأسیس شد. امروزه این مؤسسه خیریه بر ایجاد محیط‌های امن برای دختران، برای تبدیل شدن به زنان سالم، با اعتماد به نفس و مستقل، از جمله از طریق ورزش، تمرکز دارد. Charity Navigator به Girls Inc رتبه 4 ستاره و GuideStar به خیریه مهر شفافیت پلاتینیوم می‌دهد.

Girls Inc خدماتی را ارائه می‌دهد که به دختران در سنین بالا کمک می‌کند تا بر موانع مشارکت معنادار در برنامه‌های ورزشی غلبه کنند. برای مثال آنها سیاست‌هایی را تشویق می‌کنند که برابری جنسیتی را در ورزش جوانان ترویج می‌کند؛ مانند عنوان IX قانون اصلاحیه آموزش در سال 1972 که تبعیض جنسیتی را در محیط‌های آموزشی ممنوع می‌کند. همچنین محیط‌های امنی را برای دختران جوان فراهم می‌کنند تا با مربیان، همسالان و مشاوران آموزش‌دیده، ورزش خود را کشف کنند. علاوه بر این، آنها از برنامه‌ریزی مبتنی بر شواهد برای رسیدگی به سلامت روان دختران استفاده می‌کنند. به‌عنوان مثال، ابتکار ذهن+بدن آنها، به دختران کمک می‌کند تا عادات سالمی را در زمینه‌هایی که برای سلامت کل ضروری هستند، از جمله فعالیت بدنی و مدیریت استرس، ایجاد کنند.

بیشتر بخوانید:

سلامت روانی باید تبدیل به اولویت اول خیرخواهی شود!

امروزه شرکت Girls در بیش از 1500 سایت در 350 شهر در سراسر ایالات متحده و کانادا فعالیت می‌کند که از طریق آنها به بیش از 130,000 دختر، هر سال خدمات ارائه می‌دهد. مطالعات نشان داده است که دختران این شرکت در چندین زمینه برتری قابل توجهی نسبت به همسالان خود دارند. از جمله افزایش احتمال بازی در تیم‌های ورزشی و ورزش روزانه و اینکه خود را به عنوان رهبر ببینند.


المپیک ویژه: (با شعار توانمندسازی از طریق ورزش)

بازی‌های المپیک ویژه در سال 1963 با نام کمپ شرایور توسط یونیس کندی شرایور پس از ابراز ناراحتی دوستش از عدم وجود برنامه‌های تفریحی برای پسر معلولش، تأسیس شد. امروزه این سازمان یک جنبش جهانی است که توانایی افراد دارای معلولیت را برجسته می‌کند و ورزشکاران ویژه در تمام سنین را توانمند می‌کند. Charity Navigator به المپیک ویژه امتیاز 4 و GuideStar به خیریه مهر نقره‌ای شفافیت می‌دهد.

المپیک ویژه با ارائه انواع برنامه‌های مرتبط با ورزش، ورزش جوانان را برای کودکان دارای معلولیت ترویج می‌کند. به‌عنوان مثال، برنامه ورزشکاران جوان آنها فرصت‌های بازی ساختاری را فراهم می‌کند که کودکان خردسال با یا بدون معلولیت را با مفاهیم اولیه ورزشی مانند دویدن و لگد زدن آشنا می‌کند. علاوه بر این ابتکار، ورزشکاران سالم آنها غربالگری و آموزش رایگان سلامتی را به ورزشکاران المپیک ویژه در محیطی مفرح و دلپذیر ارائه می‌دهند. ورزشکاران دارای معلولیت در هر سنی می‌توانند در رویدادهای ورزشی رقابتی خود شرکت کنند که به آنها کمک می‌کند مهارت‌هایی مانند اعتماد به نفس، روحیه ورزشی و کار تیمی را فراگیرند.

در سطح جهانی، المپیک ویژه سالانه میزبان بیش از 115,000 مسابقه است که بیش از 6.7 میلیون ورزشکار، از جمله کودکان دارای معلولیت را شامل می‌شود. علاوه بر این، از طریق ابتکار ورزشکاران سالم، این مؤسسه خیریه بیش از 2 میلیون غربالگری را انجام داده است و نیازهای فیزیکی ورزشکارانی را که در غیر این صورت ممکن است درمان نشوند، برطرف کرده است. این ابتکار همچنین 300,000 متخصص بهداشت و دانش‌آموز را برای درمان کودکان و بزرگسالان دارای معلولیت آموزش داده است.


Every Kid Sports: (با هدف حذف موانع مالی برای ورزش جوانان)

Every Kid Sports در سال 2010 توسط John Ballantine، Brian Grossman، Natalie Hummel و Tara Ballantine تأسیس شد تا فرصت‌هایی را برای کودکان خانواده‌های کم‌درآمد برای شرکت در ورزش‌ جوانان فراهم کند. امروزه این خیریه از طریق کمک‌های مالی، دسترسی عادلانه به ورزش را برای کودکان در سراسر ایالات متحده فراهم می‌کند. Charity Navigator به Every Kid Sports امتیاز 3 ستاره و GuideStar به خیریه مهر شفافیت پلاتینیوم می‌دهد.


خیریه مذکور به کودکان خانواده‌های کم‌درآمد کمک‌هزینه می‌دهد تا آنها بتوانند در برنامه‌های ورزشی شرکت کنند که در غیر این صورت توانایی پرداخت آن را نداشتند. به‌عنوان مثال، به کودکان خانواده‌ها کمک‌هزینه‌های سه‌ماهه برای کمک به پرداخت هزینه‌های ثبت‌نام می‌دهد. آنها همچنین «نمونه‌گیری ورزشی» را تشویق می‌کنند تا کودکان بتوانند در ورزش‌های مختلف شرکت کنند. علاوه بر این، آنها با سازمان‌های دیگر برای کمک به کودکان علاقه‌مند به ورزش‌های خاص همکاری می‌کنند. به‌عنوان مثال، در سال 2020، آنها با T-Mobile و Little League برای افزایش دسترسی به بیس‌بال و سافت‌بال و در سال 2021 با NFL FLAG همکاری کردند تا به بچه‌های دارای محدودیت درآمد کمک کنند که فوتبال پرچم بازی کنند.

از زمان تأسیس، Every Kid Sports برای هزاران کودک در سراسر ایالات متحده فرصت شرکت در برنامه‌های ورزشی را فراهم کرده است. به‌عنوان مثال، تنها در سال 2021، آنها به 123,32 کودک کمک کردند تا به بیس‌بال و سافت‌بال لیگ کوچک دسترسی پیدا کنند. در حالی که به 21,074 کودک، فرصتی برای «نمونه ورزشی» با هر کودک ورزشی خود دادند. همچنین ماه ژوئن را به عنوان ماه برابری ورزش جوانان اعلام کردند تا نسبت به نابرابری مشارکت ورزشی جوانان و تأثیر مشارکت ورزشی بر کودکان در حال رشد آگاه شوند.

Girls On The Run: (ایجاد قدرت فیزیکی و عاطفی برای دختران)

Girls On The Run در سال 1996 توسط معلم و ورزشکار Ironman Triathlete Molly Barker برای توانمندسازی دختران از طریق تمرینات بدنی تأسیس شد. امروزه آنها اعتماد، شفقت و مراقبت از خود را در دختران در سراسر ایالات متحده از طریق برنامه‌های مبتنی بر ورزش خود پرورش می‌دهند. Charity Navigator به این خیریه امتیاز 4 ستاره و GuideStar به خیریه مهر شفافیت پلاتینیوم می‌دهد.

Girls On The Run با ترکیب ورزش و برنامه درسی مبتنی بر تحقیق برای ایجاد مهارت‌های زندگی در دختران در سراسر ایالات متحده، ورزش جوانان را ترویج می‌کند. به‌عنوان مثال، برنامه برجسته آنها بر ایجاد مهارت‌های اجتماعی، عاطفی و فیزیکی در شرکت‌کنندگان تمرکز دارد و در عین حال عادات سبک زندگی سالم را نیز تشویق می‌کند. علاوه بر این، برنامه Heart & Sole آنها به شرکت‌کنندگان انگیزه می‌دهد تا مهارت‌هایی مانند تفکر انتقادی و مستقل، کار گروهی و اعتماد به نفس را توسعه دهند. همچنین منابع رایگانی را به والدین برای کمک به تقویت سلامت عاطفی و جسمی دختران فراهم می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

نقش های‌اجتماعی خیریه: ایجاد عدالت و برابری

از زمان تأسیس، Girls On The Run به بیش از 2 میلیون دختر کمک کرده است تا مهارت‌های حیاتی زندگی خود را ایجاد کنند و در عین حال قدرت فیزیکی و عاطفی خود را افزایش دهند. امروزه آنها یک جنبش ملی هستند که بیش از 160 محل شورا را شامل می‌شود. برای مثال در سال 2022 میزبان Dream it بودند. برنامه (انجامش بده)، یک رویداد مجازی با حضور سخنران اصلی و سیمون بایلز، دارنده مدال طلای المپیک بود که بر اهمیت دنبال‌کردن رویاها متمرکز بود و بیش از 10,000 شرکت‌کننده داشت.

Action for Healthy Kids: (تلاش در جهت فعال نگه داشتن کودکان)

Action for Healthy Kids در سال 2002 توسط دکتر دیوید ساچر برای کاهش اپیدمی چاقی کودکان در ایالات متحده تأسیس شد. امروزه آنها یک سازمان ملی هستند که مدارس و خانواده‌ها را برای تضمین سلامت جسمی و عاطفی کودکان در جوامع محروم به هم متصل می‌کند. Charity Navigator به این مؤسسه امتیاز 3 ستاره و GuideStar به خیریه مهر طلایی شفافیت می‌دهد.


این مؤسسه مدارس و خانواده‌ها را گرد هم می‌آورد و آنها را با ابزارها و منابع مورد نیاز برای ارتقای سلامت و رفاه کودکان، از جمله دسترسی به ورزش‌های جوانان، مجهز می‌کند. به‌عنوان مثال، آنها از طریق مدل مشارکت خانواده-مدرسه خود، کارکنان مدرسه و رهبران منطقه را گرد هم می‌آورند تا نیازهای خاص جامعه را شناسایی کرده و راه‌حل‌های مؤثری را توسعه دهند. آنها به‌طور خاص بر روی سه حوزه برنامه کلیدی تمرکز می‌کنند: دسترسی به غذا و آموزش تغذیه (NourishED)، فعالیت بدنی و بازی فعال (EnergizED) و سلامت اجتماعی-عاطفی و پیشگیری از رفتارهای پرخطر (ConnectED). همچنین به مدارس کمک مالی می‌دهند تا به آنها در دستیابی به اهداف سلامت دانش‌آموز کمک کنند.

از زمان تأسیس، این خیریه با کمک 140,000 داوطلب خود بر سلامت و رفاه بیش از 20 میلیون کودک در بیش از 55,000 مدرسه تأثیر مثبت گذاشته است. به‌عنوان مثال، در سال 2013، آنها The Learning Connection را منتشر کردند که رابطه بین فرصت‌های فعالیت بدنی و عملکرد تحصیلی را برجسته کرد. علاوه بر این، از سال 2009، آنها 9.3 میلیون دلار کمک مالی به مدارس و مناطق در سراسر ایالات متحده اعطا کرده‌اند و در پاسخ به همه‌گیری کووید-19، آنها کمک‌های مالی اضافی را برای تأمین هزینه وعده‌های غذایی اضطراری به 44 منطقه مدرسه اعطا کردند. همچنین بیش از 20 میلیون وعده غذایی به کودکان در طول سال تحصیلی 2020-2021 ارائه شد.