شش نکته برای کمک‌های خیرخواهانه موثر و هوشمند

برخی از ماه‌های سال زمانی هستند که تعداد بیشتری از افراد گرایش به اهدا و اقدام جهت کمک‌های نیکوکاری دارند، این زمان می‌تواند در کشورها، شهرها و مناطق مختلف متفاوت باشد اما به‌طور معمول تعطیلات در اغلب کشورها زمانی است که میزان دریافتی‌های کمک‌های خیرخواهانه در مراکز نیکوکاری افزایش می‌یابد. در بیشتر مناطق جهان این زمان تعطیلات سال نوی میلادی است. در ایران نیز تعطیلات عید نوروز و همچنین آغاز سال تحصیلی جدید یعنی مهرماه و در کنار آن اعیاد و مناسبت‌های مذهبی مثل ماه رمخضان و محرم نیز اوقاتی هستند که احتمال افزایش کمک‌های خیرین و اقدامات نیکوکاری مردم بالا می‌رود. حال در این مقاله بر نکاتی که بر تاثیرگذاری و هوشمندی کمک خیرخواهانه می‌افزاید را با هم مرور خواهیم کرد.

1. مؤسسات خیریه خود را هوشمندانه انتخاب کنید.

انتخاب سازمان‌های شایسته که از دلایلی که شما به آن‌ها اهمیت می‌دهید حمایت می‌کنند، می‌تواند مشکل باشد، اما نیازی نیست که زمان‌بر باشد. بانک‌ اطلاعاتی خیرین وجود دارند که خیریه‌ها را معرفی کرده و اطلاعات لازم درباره آنها همچون محور فعالیت، شیوه کمک‌رسانی و تاریخچه آنها را در اختیار شما می‌گذارد،  همچنین نکات و اطلاعات مفیدی در مورد نحوه اهدا و انتخاب یک خیریه ارائه می‌دهند (به بانک اطلاعاتی خیر ایران مراجعه کنید).

بانک اطلاعاتی خیر ایران:

 برای شروع، در اینجا مواردی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

نحوه استفاده از کمک‌های مالی در خیریه

چگونه موسسه خیریه قصد دارد از کمک شما استفاده کند. برای یافتن اطلاعات درباره ماموریت، دستاوردها، وضعیت مالی و رشد آینده خیریه می‌توانید از اطلاعات بخش بانک اطلاعاتی کمک گرفته، در صورت امکان سایت و صفحات شبکه‌های اجتماعی خود موسسه خیریه، مرکز نیکوکاری را بررسی و در نهایت اگر تمایل داشتید با موسسه خیریه تماس بگیرید.
باید توجه داشت که خیریه چقدر برای هزینه‌های اداری و اجرایی هزینه می کند. اگر یک موسسه خیریه هزینه‌های اداری بالاتر از متوسط داشته باشد، ممکن است کمتر از آنچه باید برای برنامه ها و خدمات هزینه کند. همچنین این می‌تواند نشانه ای از این باشد که موسسه خیریه در مشکلات مالی جدی قرار دارد.در اینجا تعدادکارمندان خیریه و تعداد نیروهای داوطلب نیز میتواند قابل توجه باشد؛ چنانچه خیریه تعداد زیادی نیروی داوطلب داشته باشد، احتمالا هزینه‌های اداری و اجرایی کاهش می‌باید. در کل بسیار مهم است که بدانیم بخش اعظم کمک مالی ما به چه نحوی در خیریه خرج می‌شود. 

مشروعیت موسسه خیریه

قبل از اینکه کمک مالی کنید، برای بررسی خیریه وقت بگذارید. هنگامی که یک وکیل با شما تماس می گیرد، درخواست شناسایی کنید و هرگز شماره تامین اجتماعی، شماره کارت اعتباری، شماره حساب بانکی، رمز حساب، یا اطلاعات شخصی خود را از طریق تلفن یا در پاسخ به تماس یا ایمیل‌ها پیش از بررسی که شما شروع نکرده اید، ندهید.

تعیین مشخص میزان کمک مالی

به اهداف خود پایبند باشید و فقط آنچه را که در توان مالی شما است، ارائه دهید. شرایط بد اقتصادی می‌تواند منجر به افزایش تقاضا برای خدمات خیریه در زمانی شود که منابع آنها در حال کاهش است و از آنها خواسته می‌شود با کمترین هزینه کارهای بیشتری انجام دهند. همه مؤسسات خیریه باید برای پوشش هزینه‌های سربار، از جمله هزینه‌های مربوط به درخواست کمک‌های مالی، پول خرج کنند، اما همه مؤسسات خیریه متعهد نیستند که هزینه‌های سربار را معقول نگه دارند. برخی از موسسات خیریه صندوق پستی شما را با درخواست های جمع آوری کمک های مالی پر می کنند، وکلای تلفنی تحت فشار بالا استخدام می کنند و از تاکتیک های تهاجمی برای دریافت پول شما استفاده می کنند. همه اینها باعث می شود که شما در مورد اینکه کدام مؤسسه های خیریه سزاوار مشارکت شما هستند، احساس غرق شدن و سردرگمی کنید. جمع‌آوری‌کنندگان مالی قانونی سعی نمی ‌کنند به شما فشار بیاورند و این نکته بسیار مهم است که بدانید کمک خیرخواهانه شما در هر مبلغی می‌تواند گره‌ای از مشکلی را بگشاید به شرط آن که محل درستی را برای نیکوکاری انتخاب کرده باشید.

2. کمک های مالی را به صورت خودکار انجام دهید.

اگر به دنبال راهی آسان برای کمک مالی منظم به یک موسسه خیریه مورد علاقه هستید، کمک های مالی خودکار را از یک حساب مالی در نظر بگیرید. کمک‌های مالی خودکار می‌تواند با کاهش بالقوه هزینه‌های جمع‌آوری کمک‌های مالی و با ایجاد بنیادی از اهداکنندگان منظم، به نفع خیریه‌ها باشد. شما همچنین سود خواهید برد، زیرا توزیع کمک های مالی خود در طول سال ممکن است به شما امکان دهد بیشتر کمک کنید و نگهداری سوابق خود را ساده کنید. امروزه بسیاری از برنامه‌های پرداخت دارای درگاه بانکی برای تعدادی از خیریه‌ها هستند که بواسطه آنها میتوانید در هر زمان به هر مبلغی که خواستید کمک کنید. بسیاری از سازمان‌های خیریه به شما اجازه می‌دهند که به صورت آنلاین، از طریق پیامک یا از طریق سایت های شبکه‌های اجتماعی کمک مالی کنید. البته همواره بهترین راه آن است که به صورت فردی یا گروهی و به‌طور مستقیم به خیریه کمک کنید؛ این چنین مطمئن هستید که تاخیر یا حکسری در کمک شما به وجود نمی‌آید. 

3. کمک مالی خود را از طریق یک هدیه مشابه به حداکثر برسانید.

اگر کارفرمای شما برنامه‌ای ارائه می‌دهد که با هدایای خیریه ساخته شده توسط کارمندان مطابقت دارد، می‌توانید کمک‌های خیریه خود را به حداکثر برسانید. برخی از برنامه‌های هدیه منطبق ممکن است دستورالعمل‌های خاصی داشته باشند - به عنوان مثال، ممکن است فقط با یک هدیه تا سقف مشخصی مطابقت داشته باشند و خیریه ممکن است نیاز به ارائه اطلاعات اضافی داشته باشد. 

بیشتر بخوانید:

4. به دنبال جایگزینی برای کمک‌های نقدی باشید.

اگرچه کمک های نقدی همیشه مورد استقبال قرار می گیرد، اما خیریه ها انواع دیگر هدایا را نیز تشویق می کنند. برای مثال، اگر شرایط خاصی را دارید، ممکن است بتوانید بسته‌های غذایی، پوشاک، سهام، املاک و مستغلات یا دارایی شخصی خود بدهید. به خاطر داشته باشید که باید با متخصص مالی خود مشورت کنید تا عواقب بالقوه مالیات بر درآمد و املاک را بر اساس شرایط فردی خود ارزیابی کنید. جایگزین‌های دیگر برای کمک های نقدی شامل صرف وقت داوطلبانه و استفاده از استعدادهای خود برای بهبود زندگی دیگران در جامعه است. اغلب افراد تصور نمی‌کنند که بتوانند بدون خرج کردن حتی ریالی نیز به نیازمندان کمک کنند؛ بسیاری از ما توانایی‌هایی داریم که میتوانیم گاهی از آنها در زمینه نیکوکاری استفاده کنیم. مثلا بسیاری از جوانان و دانشجویان که شاید امکان پرداخت کمک نقدی را داشته باشند می‌توانند به عنوان نیروی داوطلب در خیریه‌ها فعالیت کنند و یا مهارت‌های خود را به صورت رایگان به نیازمندان آموزش دهند. یکی دیگر از کارهای خیرخواهانه که نیازی به پرداخت ندارد، اهدای خون است. این کار شاید بسیار ساده به نظر برسد اما اهدای خون میتواند زندگی بیماران را نجات دهد. 

5. به حوزه‌های مختلف خیرخواهی توجه داشته باشید.

افراد معمولا با توجه به شرایط اقتصادی، اجتماعی و وقوع برخی حوادث جمعی و فردی گرایش به نیکوکاری در حوزه‌های معدودی را دارند؛ شاید بتوان گفت حوزه‌های خدمات انسانی، بهداشت و درمان و کمک‌های معیشتی از استقبال بیشتری نسبت به حوزه‌های خیرخواهی اشتغال و کارآفرینی و محیط زیست و حیوانات داشته باشند اما لازم است تا بدانیم که خیریه‌هایی که در ارتباط با فضای خیروخواهی مهجورتری کار می‌کنند نیز بواسطه کمک‌های نقدی و غیرنقدی ما زنده هستند و حفظ تنوع در ارائه کمک‌های خیرخواهانه به حفظ خیریه‌ها مختلف و پویایی جامعه مدنی در همه حوزه‌ها یاری خواهد رساند. بنابراین اگر سالانه زمان مشخصی را برای اقدام نیکوکاری دارید، بهتر است که به نکته حفظ تنوع در ارائه کمک‌های خود توجه کنید. 

6. اهمیت نگهداری سوابق را به خاطر بسپارید.

اگر زمانی که مالیات خود را ثبت می کنید، جزئیات را مشخص کنید، می توانید کمک های مالی خود را به یک موسسه خیریه واجد شرایط مالیاتی کسر کنید - با این حال، باید اسناد و مدارک مناسب کمک مالی خود را سازمان مالیات ارائه دهید. کپی‌هایی از چک‌های باطل، صورت‌حساب‌های بانکی، صورت‌حساب‌های کارت اعتباری، یا رسیدهایی که نام مؤسسه خیریه، تاریخ کمک مالی و مبلغ مشارکت را نشان می‌دهند، نگه دارید. به طور کل بسیار مهم است که سوابق کمک‌های نیکوکارانه خود را نگه دارید.

نکته‌ای طلایی در گسترش بخشش و اهدا

نحوه اهدا را به تمام خانواده آموزش دهید

مشارکت دادن خانواده در بخشش در واقع یک فایده دوگانه دارد: می‌تواند تأثیر خانواده‌تان را در حال حاضر و آینده بر یک هدف ارزشمند عمیق‌تر کند، اما همچنین می‌تواند مبلغی را که می‌دهید افزایش دهد.
برای خانواده‌هایی که بچه‌هایی در خانه دارند، یک ایده ساده برای شروع شامل تنظیم شیشه‌های کمک مالی برای خود و فرزندانتان است. می‌توانید مثال بزنید و همچنین آنها را تشویق کنید تا با پول اضافی، پول هدیه، کمک هزینه یا درآمد شغلی در کوزه‌ها کمک کنند.
سپس، زمانی را برای صحبت در مورد اینکه آنها می‌خواهند محتویات کوزه خود را اهدا کنند، جایی که شما کمک نیوکاری خود را می‌دهید و سایر کمک‌های خیریه که انجام می‌دهید، اختصاص دهید. درباره رویدادهای جاری، ارزش ها و اولویت های خانوادگی خود بحث کنید. این مکالمات همچنین زمان بسیار خوبی برای صحبت در مورد راه های دیگری است که خانواده شما ممکن است ارائه دهد، مانند کار داوطلبانه.

بیشتر بخوانید:بیشتر بخوانید: