خیریه‌های نام برده شده در این مقاله عمدتاً در سراسر ایالات متحده و کانادا فعالیت می‌کنند، به جز تعداد کمی که در حوزه‌ی سلامت زنان در سطح بین‌المللی مبارزه می‌کنند. بسیاری از این مؤسسات خیریه با تمرکز بر مسائل بهداشتی که تقریباً به‌طور انحصاری بر زنان تأثیر می‌گذارد، مانند سرطان سینه و افسردگی پس از زایمان، از سلامت زنان حمایت می‌کنند. برخی دیگر منابعی را برای زنان فراهم می‌کنند تا درباره‌ی مسائلی چون سبک زندگی سالم‌تر و پیشگیری از بیماری‌ها بیاموزند. تعدادی از آنها برای شکستن چرخه‌ی فقر نسل‌های آینده، از سیاست‌هایی حمایت می‌کنند تا دسترسی به مراقبت‌های باکیفیت را برای جمعیت حاشیه‌نشین افزایش دهد.

بیشتر بخوانید:

آمار خیریه‌های فعال در حوزه‌ی فقر

بهترین مؤسسات خیریه‌ای که برای سلامت زنان مبارزه می‌کنند، مؤسسه و بنیاد تحقیقات زنان Magee-Womes و Postpartum Support International هستند. مؤسسات خیریه‌‌ی مذکور با افزایش آگاهی در مورد تفاوت‌های جنسیتی در مراقبت‌های بهداشتی و انجام تحقیقات برای شکل دادن به آینده‌ی مراقبت‌های بهداشتی زنان به بهبود سلامت جسم و روان آنها کمک شایانی می‌کنند. برای آگاهی از حوزه‌ی فعالیت و میزان اثرگذاری این خیریه‌ها شما را به خواندن ادامه‌ی مقاله دعوت می‌کنیم.


مؤسسه و بنیاد تحقیقات زنان Magee-Womes: (با هدف مراقبت از سلامت زنان)

مؤسسه و بنیاد تحقیقاتی Magee-Womes در سال 1992 توسط ایرما گورتزن برای مطالعه‌ی سلامت زنان و زیست‌شناسی باروری تأسیس شد. امروزه آنها بزرگترین مؤسسه‌ی تحقیقاتی هستند که صرفاً به پیشبرد زمینه‌ی سلامت زنان اختصاص دارند. این مؤسسه از منابع خود برای پیشبرد مراقبت‌های بهداشتی برای زنان در سراسر جهان استفاده می‌کند. هدف تحقیق آنها بهبود نتایج مراقبت‌های بهداشتی برای زنان در تمام مراحل زندگی، از رشد باروری و بارداری گرفته تا بیماری‌های عفونی و سرطان است. آنها علاوه بر بهبود درمان‌ها و شیوه‌های موجود، در درمان‌های جدید مانند: پیشگیری از اچ‌آی‌وی تحت کنترل زنان پیشگام هستند. علاوه بر این، برای اطمینان از مراقبت‌های بهداشتی جامع حوزه‌های تحقیقاتی را  مانند: تأثیر درمان‌های سرطان بر باروری یا ناباروری، ترکیب می‌کنند.مؤسسه و بنیاد تحقیقات زنان Magee-Woms از زمان تأسیس، مراقبت‌های بهداشتی را برای میلیون‌ها زن در سراسر جهان بهبود بخشیده است. در سال 2022، آنها بودجه‌ای را برای 31 محقق اولیه تضمین کردند و 49 کمک هزینه‌ی تحقیقاتی، در مجموع به ارزش 42,492,710 دلار اعطا کردند. کار آنها منابع ارزشمندی را برای محققان در سراسر جهان به همراه داشته است. به‌عنوان مثال، پایگاه داده و پایگاه زیستی مادران و نوزادان Steve N. Caritis Magee به محققان امکان دسترسی به داده‌های با کیفیت بالا و قابل اعتماد بیش از 220,000 بارداری را می‌دهد.


Postpartum Support International: (اولویت دادن به سلامت روان پری ناتال)

Postpartum Support International (مؤسسه‌ی پشتیبانی بین‌المللی پس از زایمان) در سال 1987 توسط جین هونیکمن در سانتا باربارا، کالیفرنیا برای افزایش آگاهی از تغییرات احساسی زنان در طول و بعد از دوران بارداری تأسیس شد. امروزه این خیریه حمایت همتا به همتا و سایر منابع را برای زنان، خانواده‌ها و دوستانشان فراهم می‌کند. 

در سال 2021، آنها (Mind The Gap)، ابتکاری که برای افزایش تحقیقات و بودجه‌ برای سلامت روان پری ناتال (اندوهی است که والدین پس از مرگ جنین در دوران بارداری، هنگام تولد نوزاد یا ماه اول پس از تولد تجربه می‌کنند که شامل سقط جنین، حاملگی خارج از رحم، ختم بارداری، مرده‌زایی و مرگ نوزادان می‌شود) طراحی شده بود را رهبری کردند. آنها همچنین از طریق گروه‌های آنلاین و مربیگری همتا به همتا از بیماران پشتیبانی مستقیم به عمل می‌آورند. علاوه بر این، خط راهنمای PSI آنها اطلاعات، پشتیبانی و منابع اولیه را در تمام ساعات شبانه‌روز ارائه می‌دهد و فهرست ارائه‌دهنده‌ی آنها زنان را به متخصصان بهداشت روان واجد شرایط در منطقه‌ی خودشان متصل می‌کند.

مؤسسه‌ی حمایت بین‌المللی پس از زایمان از زمان تأسیس، حمایت مستمری را برای مادرانی که از مشکلات سلامت روان رنج می‌برند، ارائه کرده است. به‌عنوان مثال، در سال 2018، آنها اولین گواهینامه‌ی سلامت روان پری ناتال را توسعه و راه‌اندازی کردند و بیش از 3000 ارائه‌دهنده را در 15 کشور تأیید کرده‌اند. علاوه بر این، در سال 2022، جمع‌آوری کمک مالی سالانه آنها (Climb Out of the Darkness) 386000 دلار در 112 رویداد با تقریباً 4000 شرکت‌کننده در سراسر جهان جمع‌آوری کرد.


Susan G. Komen Breast Cancer Foundation

بنیاد سرطان سینه سوزان جی کومن در سال 1982 توسط نانسی جی برینکر پس از اینکه خواهرش سوزان جی کومن در اثر این بیماری فوت شد، برای حمایت از بیماران مبتلا به سرطان سینه تأسیس شد. امروزه آنها بزرگترین منبع مالی غیرانتفاعی جهان برای مبارزه با سرطان سینه هستند. 

این مؤسسه برای سلامت همه‎‌ی زنان مبتلا به سرطان سینه از طریق ابتکارات بهداشتی جامعه، اطلاع‌رسانی جهانی و حمایت از آن مبارزه می‌کند. به‌عنوان مثال، ابتکار اولیه‌ی برابری سلامت آنها، (Stand for H.E.R.- A Health Equity Revolution) یک رویکرد چند وجهی را برای از بین بردن نابرابری‌ها در تشخیص میزان مرگ‌ومیر بین زنان سیاه‌پوست و سفیدپوست، به‌ویژه در مناطق شهری کم‌درآمد، اتخاذ می‌کند. علاوه بر این، آنها آموزش ناوبری رایگان بیمار را به متخصصانی که با بیماران سیاه‌پوست کار می‌کنند ارائه می‌دهند و دسترسی به خدمات مشاوره و آزمایش ژنتیک را افزایش داده‌اند.

بیشتر بخوانید:

آمار برترین خیریه‌های حوزه بیماری سرطان آمریکا از نظر مؤسسه Charity Watch (بخش نخست)

این خیریه بیش از 2.3 میلیارد دلار در خدمات حمایت از بیمار سرمایه‌گذاری کرده است و به میلیون‌ها بیمار در بیش از 60 کشور جهان خدمات ارائه می‌دهد. تنها در سال 2022، آنها بیش از 7.7 میلیون دلار در برنامه‌های بهداشت جامعه سرمایه‌گذاری کردند تا موانع مراقبت در جوامع محروم را از بین ببرند. در همان سال، آنها قانون بهبود عوامل اجتماعی سلامت را تأیید کردند که به عوامل اجتماعی، اقتصادی و محیطی که منجر به نابرابری در سلامت می‌شود، می‌پردازد.


StrongMinds: (ارائه‌ی مراقبت‌های بهداشتی _ روانی نوآور برای زنان آفریقا)

StrongMinds در سال 2013 توسط شان میبری تأسیس شد. او در حین اجرای برنامه‌های HIV/AIDS و مالاریا در آفریقا، نیاز به خدمات هدفمند سلامت روان برای زنان را تشخیص داد. امروزه، آنها تنها سازمانی هستند که راه حلی مقرون به صرفه برای اپیدمی افسردگی در میان زنان آفریقایی ایجاد می‌کنند. مؤسسه‌ی StrongMinds با ارائه‌ی درمان همتا به همتا، آموزش عمومی و مشارکت با سازمان‌های همفکر برای سلامت روان زنان در آفریقا مبارزه می‌کند. آنها با استفاده از درمان بین فردی و گروهی، فضای امنی را برای زنان فراهم می‌کنند تا در مورد محرک‌ها و راه حل‌های افسردگی بحث کرده و با سایر زنان مبتلا به افسردگی ارتباط برقرار کنند. برای اطمینان از پایداری و مقرون به صرفه بودن مدل آنها، StrongMinds به اعضای جوامع محلی، از جمله مشتریان سابق، آموزش می‌دهد تا جلسات را به تنهایی رهبری کنند.این مؤسسه‌ی خیریه از زمان آغاز به کار خود به بیش از 1.25 میلیون زن و خانواده‌هایشان کمک کرده تا زندگی شادتر و رضایت‌بخشی داشته باشند. در سال 2023، آنها دامنه‌ی خود را به 3 کشور آفریقایی دیگر شامل اتیوپی، کنیا و آفریقای جنوبی گسترش دادند. با توجه به مقیاس‌پذیری مدل خود، آنها یکی از مؤثرترین مؤسسات خیریه در جهان به حساب می‌آیند.


American Heart Association (اقدامی برای سلامت قلب زنان)

انجمن قلب آمریکا در سال 1924 توسط گروهی متشکل از شش متخصص قلب و عروق برای انجام تحقیقات در مورد استراتژی‌های پیشگیری و درمان بیماری‌های قلبی تأسیس شد. امروزه آنها یک سازمان بین‌المللی هستند که به بهبود سلامت قلب و مقابله با نابرابری مراقبت‌های بهداشتی اختصاص یافته‌اند. این انجمن از طریق ابتکار خود برای زنان منابعی را (از جمله اطلاعاتی در مورد ارزیابی عوامل خطر بیماری قلبی و نکاتی برای زندگی سالم) ارائه می‌دهد. علاوه بر این، آنها برای بهبود گسترش Medicaid (یک طرح بیمه‌ی درمانی خصوصی است که با گروهی از پزشکان، کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها برای ارائه‌ی مراقبت‌های لازم کار می‌کند.) برای جمعیت‌های فاقد منابع، از جمله زنان باردار، رنگین پوست و زنان در جوامع روستایی تلاش می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

آمار برترین خیریه‌های نابینایان و کم‌بینایان آمریکا از نظر مؤسسه Charity Watch

از زمان تأسیس، انجمن قلب آمریکا بیش از 5 میلیارد دلار در تحقیقات سلامت قلب سرمایه‌گذاری کرده است که منجر به کاهش 15.1 درصدی مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی از سال 2018 شده است. به‌عنوان مثال، آنها بیش از 114 میلیون دلار در تحقیقات جدید برای بهبود برابری سلامت سرمایه‌گذاری کرده‌اند. بخشی از ابن سرمایه‌گذاری معادل 20 میلیون دلار برای تمرکز بر چگونگی کمک عوامل اجتماعی و اقتصادی به بیماری قلبی در زنان باردار اختصاص داده شده است. علاوه بر این، آنها مرکز یادگیری حرفه‌ای (Intelligo) خود را که دربردارنده‌ی دوره‌های رایگان در زمینه‌ی بهبود برابری سلامت است راه‌اندازی کردند.