همان‌طور که می‌دانیم استان آذربایجان غربی یکی از ۳۱ استان ایران است که در شمال غربی ایران قرار دارد و مرکز آن شهر ارومیه است. در حال حاضر طبق گزارش معاون توسعه‌ی مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره)، در آذربایجان غربی ۳۷۶ مرکز نیکوکاری فعالیت دارند. همچنین در شهرستان مهاباد، ۱۳ مرکز نیکوکاری فعال هستند که دو مرکز آن تخصصی است و در زمینه‌ی تحصیل دانش‌آموزان و اشتغال نیازمندان فعالیت دارند. علاوه بر این در سال 1401 با پرداخت بیش از ۴۵۷ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال‌زایی، برای ۵۶۰ نفر از مددجویان تحت‌پوشش این شهرستان فرصت شغلی ایجاد شده است.

توجه: شما می‌توانید با کلیک بر روی نام سبز رنگ هر خیریه و مراجعه به بانک اطلاعاتی اطلس خیر ایران به اطلاعات کامل‌تری از این مؤسسات دست یابید. همچنین در انتهای مقاله‌ی حاضر لینک کامل‌ترین لیست خیریه‌های استان آذربایجان غربی آورده شده است.


انجمن خیریه‌ی حمایت از بیماران مبتلا به سرطان استان آذربایجان غربی (خیریه‌ی امید ارومیه)

مؤسسه‌ی خیریه‌ی حمایت از بیماران مبتلا به سرطان استان آذربایجان غربی (انجمن پژوهشی و درمانی امید) از سال ۱۳۶۹ فعالیت خود را آغاز کرد و هم اکنون دارای عنوان سازمان مردم‌نهاد خیریه‌ی برتر و برگزیده‌ی کشور در حوزه‌ی سرطان است. انجمن امید، در قالب یک سازمان مردم‌نهاد که باتوجه‌به شیوع گسترده‌ی بیماری سرطان، محرومیت اقتصادی، فرهنگی و کمبود امکانات پزشکی در منطقه برای حل مشکلات درمانی، مادی و معنوی تلاش می‌کند.


انجمن خیریه‌ی حمایت از بیماران سرطانی صبا

مؤسسه‌ی خیریه‌ی حمایت از بیماران سرطانی صبا، در خرداد ۱۳۹۳، فعالیت خود را آغاز کرد و هم اکنون، به ۱۲۰۰ بیمار سرطانی نیازمند خدمات ارائه می‌دهد. در واقع این خیریه، از بیماران نیازمند مبتلا به سرطان و خانواده‌های آنها حمایت مادی و معنوی به عمل می‌آورد.خیریه‌ی بانوان کوثر بوکان

این خیریه در سال 1382 با مجوز رسمی از وزارت کشور تأسیس شد. از جمله فعالیت‌های محوری آن حمايت از زنان بي‌سرپرست، دانشجويان (100 نفر) و دانش‌آموزان بی‌بضاعت (150 نفر)، بيماران صعب‌العلاج (40 نفر)، پذيرش و تحت‌پوشش قراردادن خانواده‌های بی‌بضاعت است.


انجمن خيريه‌ی امیدبخش مكريان

انجمن خيريه‌ی امیدبخش مكريان در سال 1395 فعالیت خود را با هدف امور خیریه و توانمندسازی آغاز کرد. این انجمن، از بیماران، نیازمندان، خانواده، زوج‌های جوان، جوانان، دانش‌آموزان و دانشجویان؛ حمایت تحصیلی، ازدواج و جهیزیه، آموزش و توانمندسازی، مشاوره، پیشگیری و درمان بیماری و... به عمل می‌آورد.


خیریه‌ی مستمندان ارومیه

خیریه‌ی مستمندان ارومیه، در سال 1385 با هدف کمک به بهبود معیشت خانواده‌های بی‌سرپرست یا بدسرپرست تشکیل شد. این مؤسسه به مدت 10 سال، با برگزاری 10 مجمع‌عمومی سالیانه با نظارت نماینده‌ی قانونی فرمانداری و تحت‌پوشش قرار دادن خانواده‌های مستحق معرفی‌شده توسط شهرداری ارومیه سعی نموده تا حد امکان همکاری خود را با نهادهای دولتی حفظ نماید.


خیریه‌ی فردای سبز ارومیه

این خیریه در سال 1400، در راستای فرهنگ زیبای احسان و نیکوکاری و حمایت همه جانبه از اقشار بی‌بضاعت و آسیب‌پذیر تأسیس شده است. از جمله فعالیت‌های اصلی مؤسسه‌ی خیریه‌ی فردای سبز: گسترش نوع دوستی، همزیستی و مهروزی، کمک به اقشار نیازمند جامعه، کمک به تحصیل کودکان و تقویت مشارکت جمعی در جامعه است.


مؤسسه‌ی خیریه امام رضا (ع) ماکو

مؤسسه‌ی خیریه امام رضا (ع) از سال 1390 با هدف کمک به کودکان یتیم نیازمند شکل‌گرفته است. هدف این مؤسسه تأمین مایحتاج اولیه‌ی کودکان یتیمی است که در اثر اتفاقاتی نظیر تصادفات زلزله، بیماری و.... سرپرست خود را ازدست‌داده و در حال حاضر منبعی مالی برای گذران زندگی ندارند. این خیریه، با کمک داوطلبان اداره می‌شود.


مؤسسه‌ی خیریه‌ی احسان‌کاران بوکان

مؤسسه‌ی خیریه‌ی احسان‌کاران در سال 1385 فعالیت خود را در شهر بوکان آغاز کرد. از جمله فعالیت‌های اصلی این مؤسسه، ارائه‌ی خدمات مشاوره و آموزش، رفع نیازهای اساسی نیازمندان، توانمندسازی و تأمین خوراک و پوشاک به کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست، زنان بی‌سرپرست و بدسرپرست، نیازمندان و خانواده‌ها است.مؤسسه‌ی خیریه‌ی رفاه کودک و نوجوان ارومیه

مؤسسه‌ی خیریه‌ی رفاه کودک و نوجوان ارومیه (بنیاد کودک ارومیه سابق) به طور غیررسمی از سال ۱۳۸۲ باهدف حمایت از کودکان یتیم، بیمار، نیازمند و دانش‌آموزان بااستعداد استان آذربایجان غربی فعالیت خود را آغاز کرد. این مؤسسه، کودکان را از طریق معرفی افراد یا سازمان‌های مختلف به مؤسسه شناسایی و سپس با مراجعه‌ی خانم‌های مددکار به منزل آنها، پرونده‌ای با رعایت تمام موازین حقوقی، شرعی، قانونی و اخلاقی برایشان تهیه می‌کند.


مؤسسه‌ی خیریه‌ی راهیان خوشبختی نور

مؤسسه‌ی خیریه‌ی راهیان خوشبختی نور در سال 1391 فعالیت خود را با هدف نگهداری شبانه‌روزی بیماران اعصاب و روان مزمن در شهر ارومیه آغاز کرد. از خدمات محوری این خیریه، خدمات مشاوره و آموزش، بهداشت و درمان، خدمات فرهنگی، هنری و وزرشی و پژوهشی و تحقیقاتی به توان‌یابان، خانواده‌ها، سالمندان و بیماران است.


پیشنهاد ما:

کامل‌ترین لیست خیریه‌های استان آذربایجان غربی