برنامه‌ی پایداری مالی CAF در ارائه‌ی خدمات و ایجاد پایداری با سه عنصر کلیدی که به تأثیر کلی کمک می‌کنند، سرمایه‌گذاری کرد: کمک مالی اصلی،کمک‌هزینه‌ی حمایت از پایداری و برنامه‌ی حمایتی مناسب.

کمک مالی اصلی: دارندگان کمک‌های مالی اصلی بین 50,000 پوند تا 350,000 پوند (تا 30 درصد از درآمد سالانه‌ی آنها) را دریافت کردند که در مجموع 13.5 میلیون پوند در 102 مؤسسه‌ی خیریه تأمین مالی شده بود. این هزینه‌های اصلی، آنها را قادر می‌سازد تا از جوامع خود حمایت کنند و در عین حال در پایداری آنها سرمایه‌گذاری کنند. CAF (بنیاد کمک‌های خیریه) از دارندگان کمک هزینه خواست تا مشخص کنند که این کمک هزینه را در کجا خرج می‌کنند و سپس برای تخصیص در این زمینه‌ها و سازگاری در طول دوره‌ی کمک مالی انعطاف‌پذیری را به آنها آموزش داده است. اکثر دارندگان کمک هزینه از کمک مالی اصلی خود برای تأمین مالی ترکیبی از رفاه و فعالیت‌های اجتماعی از جمله تحصیل و اشتغال و مراقبت‌های بهداشتی و اجتماعی استفاده کردند. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های اجرای خدماتی مانند مشاوره، راهنمایی، کارگاه‌های اجتماعی و آموزش می‌شد.

برای آگاهی بیشتر:

5 خیریه‌ی معتبر ایران در حوزه‌ی حمایت از زنان


کمک‌های مالی دارندگان کمک‌هزینه (خیریه‌ها) را قادر می‌سازد تأثیر خود را در جهان افزایش دهند. برای برخی، این به‌معنای توسعه‌ی خدمات و کارکنان برای تطبیق یا گسترش پیشنهاد خود با افزودن سایر عناصر پشتیبانی بود (به‌عنوان‌مثال، ارائه‌ی پشتیبانی رفاهی برای افرادی که به آموزش مهارت‌ها دسترسی دارند). برای برخی هم این به معنای گسترش دسترسی و کار با جوامع جدید یا در مکان‌های جدید بود. برخی قادر به طراحی و آزمایش روش‌های جدید ارائه‌، با استفاده از تعامل دیجیتال بودند. 166,711 نفر مستقیماً و 490,579 نفر به‌صورت غیرمستقیم از این کمک‌ها نفع بردند.


تحول و دگرگونی خیریه‌ها

CAF گزارش‌هایی مبنی بر تغییرات مهم برای افراد، جوامع و سازمان‌ها به‌عنوان نتیجه‌ی مستقیم فعالیت‌های تأمین‌شده توسط کمک مالی اصلی دریافت کرد. 54 درصد از دارندگان کمک هزینه، تغییرات تحولی را در مؤسسات خیریه خود گزارش کردند و 41 درصد دیگر نیز گفتند که بهبودهایی وجود دارد. ترکیبی از کمک‌های حمایتی اصلی و پایداری، انعطاف‌پذیری را برای مؤسسات خیریه فراهم می‌کند تا بنیادهای خود را توسعه دهند، حمایت‌های بسیار مورد نیاز را ارائه دهند و خدمات و روش‌های جدید کار را آزمایش کنند.

تغییر در سطح جامعه نیز گزارش شد، اما تعداد کمتری از خیریه‌ها تغییر را در اینجا گزارش کردند. بااین‌حال، این یک دوره‌ی کمک‌هزینه نسبتاً کوتاه بود، و ما می‌دانیم که تغییر معنادار در سطح جامعه زمان قابل‌توجهی را می‌طلبد و تحت‌تأثیر عوامل خارجی بسیاری است. بااین‌حال، دلگرم‌کننده است که خیریه‌ها تغییراتی را برای جوامع مورد حمایت خود مشاهده کردند که نشان می‌دهد بودجه‌ی طولانی‌مدت از این نوع می‌تواند از تغییرات عمیق‌تر و پایدار برای جوامع حمایت کند.

(تغییرات در نتیجه‌ی فعالیت‌های تأمین‌شده توسط کمک‌های مالی اصلی)


95 درصد از دارندگان کمک هزینه تغییرات مثبتی را در مؤسسه‌ی خیریه‌ی خود دیده‌اند و از آن 54 درصد فکر می‌کنند که تغییرات تحول‌آفرین بوده است.


کمک‌هزینه‌ی حمایتی برای پایداری مالی: در کنار کمک مالی اصلی، CAF به مؤسسات خیریه کمک‌هزینه‌ی حمایت از پایداری را بین 10,000 تا 20,000 پوند اعطا کرد. این پول برای تأمین تخصص خارجی، کمک به تقویت سازمان‌هایشان و حمایت از آنها برای پیشرفت در آینده جمع‌آوری شد. CAF لیستی از مشاوران و ارائه‌دهندگان پیشنهادی با تخصص مربوطه را ارائه کرد، اما خیریه‌ها در انتخاب ارائه‌دهندگان خود نیز آزاد بودند. مؤسسات خیریه به CAF گفتند که ترکیبی از کمک‌هزینه پایداری مالی و کمک‌هزینه‌ی اصلی به آنها امکان می‌دهد تخصص و ظرفیت خارجی را به ارمغان بیاورند. این امر در نهایت به این معنی بود که بودجه‌ی آنها افزایش یافت.

برای آگاهی بیشتر:

5 خیریه‌ی معتبر حوزه‌ی سرطان در ایران


سفر پایداری مالی مؤسسات خیریه

CAF می‌داند پایداری برای هر مؤسسه‌ی خیریه متفاوت به نظر می‌رسد. از ابتدا، هر مؤسسه‌ی خیریه از طریق کارگاه‌های آموزشی فردی یا گروهی حمایت می‌شد تا نقشه‌ی راه پایداری خود را توسعه دهد. هر نقشه‌ی راه منعکس‌کننده‌ی نقاط قوت، چالش‌ها و اولویت‌های هر سازمان بود. اینها شامل برنامه‌های فصلی برای توسعه‌ی عناصر مختلف پایداری مؤسسه‌ی خیریه‌ی آنها بود. CAF از چارچوبی که در برنامه‌ی آزمایشی قبلی CAF Resilience Program توسعه داده شده بود برای ایجاد درک و واژگان مشترک استفاده کرده است.CAF از طریق آزمایش قبلی برنامه‌‌ی پایداری و کار گسترده‌تر با مؤسسات خیریه، متوجه شش ویژگی شد که نشان می‌دهد یک مؤسسه‌ی خیریه پتانسیل انعطاف‌پذیری را دارد. CAF از این تحقیق برای ایجاد چارچوبی استفاده کرد که می‌تواند به مؤسسات خیریه کمک کند تا در مورد انعطاف‌پذیری خود فکر کنند و زمینه‌های بهبود را اولویت‌بندی کنند. این چارچوب همچنین یک درک مشترک و واژگان مشترک ایجاد می‌کند که به دارندگان کمک‌هزینه CAF اجازه می‌دهد تا ایده‌های خود را مبادله کنند، پیشرفت را دنبال کنند و به طور مؤثرتری با یکدیگر شبکه‌سازی کنند. شش ویژگی CAF برای یک مؤسسه‌ی خیریه‌ی انعطاف‌پذیر عبارت‌اند از:

1. مأموریت و هدف خیریه به وضوح بیان شده و به طور گسترده درک شده است.

2. آگاهی از محیط خارجی که در آن فعالیت می‌کنند.

3. رهبری مؤثر از هیئت‌مدیره و کارکنان ارشد.

 4. شبکه‌ها و مشارکت‌هایی که از مأموریت و هدف خیریه حمایت می‌کنند.

 5. امور مالی و عملیاتی که برای هدف مناسب هستند.

6. توانایی برقراری ارتباط با خیریه‌ها.