بخش یک - برترین خیریه‌ها در حوزه حیوانات (قسمت دوم)


7. مؤسسه جین گودال

نام این مؤسسه برگرفته از نام نخستی‌شناس و انسان‌شناس انگلیسی، جین گودال، است. او تقریباً 60 سال از عمر خود را به مطالعه در مورد تعاملات اجتماعی و خانوادگی شامپانزه‌های وحشی گذرانده است و برجسته‌ترین متخصص جهان در مورد شامپانزه‌ها در نظر گرفته می‌شود. به طبع نام این مؤسسه، هدف اصلی آن نیز شناخت و محافظت از شامپانزه‌ها، دیگر میمون‌ها و زیستگاه‌های آن‌هاست؛ همچنین، آگاهی‌بخشی به مردم در جهت ایجاد دنیایی بهتر برای این‌گونه حیوانی بخش دیگری از وظایفشان است. نام دیگری که این مؤسسه در مجامع بین‌المللی استفاده می‌کند - مؤسسه تحقیقات، آموزش و حفاظت از حیات‌وحش جین گودال - کاملاً نشان‌دهنده اهداف اصلی آنها است.


طبق گزارش مجموعه نظارت خیریه که در ابتدای سال 2023 انجام شده است، میزان کل هزینه‌ها 20,000,000 دلار و میزان کل مشارکت‌ها 14,000,000 دلار بیان شده است که از این مبلغ  0 تا 24 درصد به مبلغ دریافتی از حمایت‌های دولتی دریافتی مربوط می‌شود و میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی نیز به‌صورت زیر برآورد شده است:

معیارهای شفافیت مالی و عدم وابستگی به نهادهای دولتی خصوصاً در ترکیب اعضای هیئت‌مدیره رعایت شده است؛ علاوه بر این موارد قواعد مرتبط به حریم شخصی و دسترس‌پذیری اسناد حسابداری در دستور کار آنها قرار دارد. 

نمره نهایی این مجموعه، طبق بررسی‌های سازمان نظارت بر خیریه‌ها «ب +» است.

پیشنهاد:

آمار برترین خیریه‌های محیط زیستی آمریکا از نظر Charity Watch (بخش نخست)

8. مرکز پستانداران دریایی

همان‌طور که از نام این مجموعه پیدا است، وظیفه اصلی آن حفاظت از اقیانوس‌های جهانی از طریق نجات و توان‌بخشی پستانداران دریایی و گسترش تحقیقات علمی و آموزشی است. این مرکز در پی دستیابی به آب‌های آزاد سالم برای پستانداران دریایی و انسان‌ها تلاش می‌کند.


مجموعه نظارت بر خیریه در فوریه سال 2021 گزارشی از روند فعالیت این مرکز منتشر کرد. درصد میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی در این سازمان بر اساس گزارش مذکور بدین صورت است که:

طبق اسناد مالی شفاف و دردسترس این مرکز، کل هزینه‌های محاسبه شده و کل مشارکت‌های محاسبه شده در این مؤسسه 14,000,000 دلار (رُند شده) بوده است. این سازمان تمامی معیارهای مدنظر دولت و شفافیت را دارد و در چینش اعضای هیئت‌مدیره از تعدادی عضو غیردولتی استفاده کرده است و در تلاش است تا با انتشار محتوای جلسات برنامه‌ریزی خود، تمامی مخاطبان را در جریان ریز جزئیات کار خود قرار دهد. رعایت شده است و ریز جزئیات تمامی جلسات آن‌ها نیز در اختیار بازرسان قرار می‌گیرد؛ علاوه بر این امر میزان حمایت‌های دولتی دریافتی در این سازمان نیز از 0 تا 24 درصد تخمین زده می‌شود و اصل حریم شخصی مراجعین از نکات موردتوجه مرکز پستانداران دریایی است.

طبق مجموع بررسی‌های به‌عمل‌آمده نمره «الف -» به این مؤسسه اختصاص‌یافته است.

9. بنیاد حیوانات موریس

بنیاد حیوانات موریس به دنبال آن است که با استفاده از علم و منابع موجود در طبیعات به حفظ و ارتقای سطح زندگی حیوانات کمک کند. مجموعه نظارت بر خیریه‌ها در سال 2020 گزارشی از این بنیاد منتشر کرد. براساس اطلاعات موجود در این گزارش تمامی معیارهای مربوط به وضوح اسناد حسابرسی و بازرسی، معیارهای عدم وابستگی نهادی و ساختاری و حراست از حریم شخصی مراجعین و مخاطبان رعایت شده است. همچنین با تفحص در مبالغ مالی هزینه‌شده و جذب شده در این مجموعه، مشخص شده است که مبلغ 12,000,000 دلار برای کل مشارکت‌ها دریافت و مبلغ 10,000,000 دلار برای کل هزینه‌ها، صرف شده است.


همچنین میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی به‌قرار زیر به‌دست‌آمده است:

طبق مجموع بررسی‌های به‌عمل‌آمده نمره «ب +» به این مؤسسه اختصاص‌یافته است.

10. مؤسسه خیریه هوشمند حیوانات

مؤسسه خیریه حیوانات از بهترین مؤسسات خیریه در این حوزه است. تمامی معیارها و اصولی که مجموعه نظارت بر خیریه‌ها مدنظر داشتند در عالی‌ترین درجات در این مؤسسه رعایت شده است و ازاین‌رو در تمامی جنبه‌ها امتیازات درخشانی کسب کرده است. در این مرکز تلاش بر آن است تا برای حیواناتی که نگهداری آن‌ها در خانه نیز مقدور است، خانه‌های مناسبی پیدا شوند تا بتوانند هم در شرایط مناسب و هم به‌صورت مادام‌العمر از آن بهره‌مند شوند. این هدف از خلال پیروی از برنامه‌های جدید و اتصال هوشمند حیوانات و افرادی که به دنبال حیوان خانگی می‌گردند مقدور شده است.


مجموعه نظارت بر خیریه در اکتبر سال 2019 درباره این مرکز تحقیق کرد. طبق بررسی‌های به‌عمل‌آمده، خیریه هوشمند حیوانات مدعی رعایت اصل شفافیت و استقلال که از معیارهای مهم مدنظر دولت محسوب می‌شوند، بوده و تمامی مراحل مالیاتی را به‌درستی طی کرده است؛ همچنین، این امر درباره تمامی اسناد حسابداری نیز رعایت شده است. در خیریه حیوانات بیش از 5 عضو مستقل در هیئت‌مدیره وجود دارد و اطلاعات جلسات آن‌ها نیز در اختیار عموم علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. میزان حمایت‌های دولتی دریافتی در این مجموعه از 24 درصد تجاوز نمی‌کند و همچون بیشتر مؤسسات به اصل حریم شخصی نیز اهمیت می‌دهند.

میزان کل هزینه‌ها در خیریه هوشمند حیوانات 47,000,000 دلار و میزان کل مشارکت‌ها 54,000,000 دلار و میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی نیز به‌صورت زیر برآورد شده است:

طبق تمامی موارد بررسی‌شده، نمره کلی این مجموعه «الف +» ارزیابی شده است.

11. مرکز صلیب سرخ حیوانات

مأموریت صلیب سرخ حیوانات رهایی حیوانات از بحران و تقویت پیوند بین مردم و حیوانات از طریق پناهگاه اضطراری، خدمات امدادرسانی در بلایا، کمک‌های مالی و آموزش است. این مرکز فعالیت‌های مربوطه را با مشارکت داوطلبان و حامیان، همکاری با دیگران و به حداکثر رساندن استفاده از فناوری آنلاین انجام می‌دهند. طبق بررسی‌های مجموعه نظارت بر خیریه از صلیب سرخ حیوانات در اواسط سال 2021، کل هزینه‌های محاسبه شده و کل مشارکت‌های محاسبه شده در این مؤسسه 4,000,000 دلار بوده که اطلاعات مربوط به این آمار و ارقام از خلال اسناد مالی و حسابداری مرکز به‌دست‌آمده است. اسناد مالی که از این مرکز در اختیار سایرین قرار داده‌اند کاملاً شفاف طبق قواعد مالیاتی مورد تأیید دولت است.


علاوه بر اصل شفافیت، اصل عدم افشای حریم خصوصی مراجعین و استقلال اعضای تشکیل‌دهنده نیز رعایت شده است. برپایه تحقیقات انجام شده، میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی نیز به‌صورت نمودار زیر به‌دست‌آمده است:

نمره نهایی این مرکز، «ب +» در نظر گرفته شده است.

12. انجمن حفاظت از حیات‌وحش

انجمن حفاظت از حیات‌وحش یک سازمان غیردولتی است که مقر آن در باغ‌وحش برانکس در شهر نیویورک است و هدف آن حفاظت از بزرگ‌ترین مکان‌های وحشی جهان در 14 منطقه دارای اولویت است. این سازمان در سال 1895 به‌عنوان انجمن جانورشناسی نیویورک تأسیس شد و اکنون توسط مونیکا پی مدینا که در سال 2023 جایگزین رئیس و مدیرعامل قدیمی کریستین سامپر شد، رهبری می‌شود. علاوه بر باغ‌وحش برانکس، چهار پارک حیات‌وحش شهر نیویورک زیر نظر این مجموعه است: باغ‌وحش سنترال پارک، آکواریوم نیویورک، باغ‌وحش پارک پراسپکت و باغ‌وحش کوئینز. این پارک‌ها با هم هر سال 4 میلیون بازدیدکننده دارند. تمامی امکانات شهر نیویورک توسط انجمن باغ‌وحش‌ها و آکواریوم‌ها تأیید شده است.


مجموعه نظارت بر خیریه‌ها در اواسط سال 2021 در کنار سایر خیریه‌ها، گزارشی از فعالیت این انجمن نیز منتشر کرد که طبق آن 295,000,000 دلار مبلغ کل هزینه‌ها و 88,000,000 دلار مبلغ کل مشارکت‌ها برآورد شده است که مشخصاً هزینه‌های یان سازمان با وجود بازدیدکننده‌های بسیارش، بالا است. همچنین میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی نیز به شرح زیر است:

آخرین خیریه فعال در زمینه حیوانات هم مانند سایر مؤسسات بین 0 تا 24 درصد حمایت‌های مالی دریافت کرده؛ اما در تلاش بوده است در ترکیب برخی از اعضای خود جانب استقلال را رعایت کرده و از افراد غیردولتی استفاده کند. همچنین، اسناد و روندهای مالی در این مرکز شفاف و واضح بوده؛ اما شرط رعایت حریم شخصی مراجعین از نظر مجموعه نظارت بر خیریه‌ها نمره لازمه را کسب نکرده است.

طبق مجموع بررسی‌های به‌عمل‌آمده نمره «الف» به این مؤسسه اختصاص‌یافته است.

بیشتر بخوانید:

گزارش خیریه های استرالیا 2020

مطلب پایانی

در نهایت لازم به ذکر است تمامی این سازمان‌ها و مراکز فعال در حوزه حیوانات از نظر میزان برنامه‌ها و فعالیت‌ها به همدیگر نزدیک بوده و تقریباً همه آنها با معیارهای مورد بررسی تطابق حداکثری داشتند، یک‌سری جزئیات و آمارهای مالی منجر شده است که برخی از آنها نمره بهتری گرفته و در این رقابت موفق‌تر باشند.