وضعیت محیط خیرخواهی در ایران | احمد طهماسبی سردارآبادی

وضعیت فعالیت‌های خیرخواهانه در ایران را با توجه به عوامل مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

به نظر من در کشور ما با توجه به اینکه دین قالب مردم، دین اسلام است و این دین توجه ویژه‌­ای به موضوعات نیکوکاری و کار خیر دارد، در اکثریت مواقع شاهد همراهی مطلوبی در این دست فعالیت‌ها از جانب مردم هستیم. از منظر قانونی، حقوقی و سیاسی مسئولین مربوطه تا جایی که بتوانند، پشتیبانی نسبتاً مناسبی از فضای خیر کشور دارند. علاوه بر این‌ها از نظر فرهنگی و اجتماعی هم مردم ما در طول تاریخ ثابت کرده­‌اند که مردم خیرخواهی هستند و نگاه ویژه‌­ای به کار خیر دارند. امید است که همواره در این راه ثابت‌قدم باشند و منجر به رشد و پیشرفت این حوزه شوند.

عوامل تأثیرگذار بر فضای خیر ایران در چند سال اخیر | احمد طهماسبی سردارآبادی

در چند سال گذشته چه مواردی را از نظر اثرگذاری بر فضای خیر مؤثرتر می‌­دانید؟

از یک سو گرانی‌­ها و کوچک شدن سفره‌­ی مردم عامل مؤثری بر کاهش کمک­‌های مردمی شد؛ همین گرانی و شرایط نابسامان اقتصادی بستری برای کاهش اعتماد مردم به این مراکز نیکوکاری را نیز فراهم کرد. خدعه و نقشه‌­ی دشمنان کشور نیز بر این بی‌­اعتمادی دامن می‌­زند و باعث می‌­شود تا مردم بخواهند به‌صورت مستقیم کمک­‌هایشان را به قشر نیازمند و هدف برسانند. از سوی دیگر ما در سال‌های اخیر شیوع کرونا را داشتیم که منجر به گرفتاری بیشتر اقشار آسیب‌­پذیر جامعه شد و از جهاتی توانست با ایجاد همدلی بیشتر در مردم در جذب کمک‌­ها مؤثر باشد. به‌خصوص که عالمان دینی در این زمینه نقش به‌­سزایی داشتند و با بیانات خود مردم را به کار خیر بیشتر ترغیب می­‌کردند.

فضای خیرخواهی کشور در چند سال آینده | احمد طهماسبی سردارآبادی

وضعیت فضای خیر کشور را در طی سال‌های پیش رو چطور می­‌بینید؟

ما با فضایی مواجه هستیم که افزایش بیش از حد خیریه‌­ها، گروه­‌های جهادی، مراکز نیکوکاری و گروه‌­های خودجوش مردمی که بدون مجوز فعالیت می­‌کنند موجبات سردرگمی و ناهماهنگی خاصی را برای فضای نیکوکاری کشور فراهم کرده­ است. اگر این وضع ادامه پیدا کند ما در چند سال آینده هم با افزایش روند خیریه­‌هایی مواجه خواهیم بود که هیچ هماهنگی خاصی با جریان نیازمندی‌­های کشور ندارند و همچنین اعتماد اجتماعی به این حوزه سیر نزولی خود را حفظ خواهد کرد. بنابراین باید به چگونگی تأسیس این‌گونه مراکز نیکوکاری و تعدد آن‌ها توجه ویژه‌­ای داشت.

راهکارهای عملیاتی برای بهبود فضای خیرخواهی | احمد طهماسبی سردارآبادی

شما چه پیشنهاد‌هایی جهت بهبود فضای نیکوکاری کشور ارائه می‌کنید؟

از نظر من بهترین اقدام این است که در ابتدا تأسیس تمامی گروه‌­های جهادی، مؤسسات نیکوکاری و خیریه به‌طور کامل متوقف شود. پس از آن باید ساز و کاری ایجاد کرد تا با اهداف تأسیس چنین مراکزی هماهنگ باشد. بدین صورت که تقاضای مؤسسات برای فعالیت، باید بر اساس ویژگی­‌های شهری، روستایی، جمعیت و وضعیت هر منطقه‌ای که خواستار تأسیس خیریه در آن هستند، مورد بررسی قرار بگیرد تا درنهایت بتواند بستری برای بهبود فضای خیرخواهی کشور شود.