یکی دیگر از مهم‌ترین حوزه‌هایی که سازمان غیرانتفاعی Charity Watch مورد بررسی قرار داده است، حوزه اقلیت‌های نژادی میان آمریکاییان است. نژادهایی که در طی سالیان دراز مهاجرت به این منطقه، دچار ترکیب نژادی شدند و اکنون خیریه‌هایی برای حمایت از زندگی آن دسته از اقلیت‌هایی که شرایط نامناسبی را تجربه می‌کنند، مشغول فعالیت هستند. آسیایی - آمریکایی‌ها، آمریکایی‌های سیاه‌پوست، اسپانیایی‌تبارها و مهاجران لاتین از جمله گروه‌های نژادی هستند که در این دسته‌بندی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

بخش دو - برترین خیریه‌ها در حوزه اقلیت‌های نژادی


الف - (آسیایی - آمریکایی‌ها)

1. بنیاد آسیا

بنیاد آسیا یک سازمان توسعه بین‌المللی غیرانتفاعی است که متعهد به بهبود زندگی و گسترش فرصت‌ها در سراسر آسیا و اقیانوسیه است. بر اساس دهه‌ها تجربه و تخصص عمیق محلی، کار بنیاد آسیا در سراسر منطقه بر اصول سیاسی خوب، توانمندسازی زنان و برابری جنسیتی، رشد اقتصادی فراگیر، اقدامات محیط‌زیستی و آب‌وهوا، روابط منطقه‌ای و بین‌المللی و ارتقای همکاری‌های منطقه‌ای متمرکز است.


مجموعه نظارت بر خیریه توانست در اواسط سال 2021 بر طبق مدارک و اسناد شفافی که این مجموعه در اختیارش قرار داده بود، گزارشی از نحوه عملکرد بنیاد آسیا منتشر کرده و به دنبال آن نمره برای مجموع فعالیت‌های آنان تعیین کند. بر اساس این اطلاعات به‌دست‌آمده، میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی در بنیاد آسیا به شرح زیر است:

طبق گزارش‌های مالی منتشر شده از این بنیاد مبلغ 57,000,000 دلار برای کل مشارکت‌ها و مبلغ 92,000,000 دلار برای کل هزینه‌ها، تخمین زده می‌شود که از این مبلغ 25% تا 49% درصد آن از طریق حمایت‌های دولتی به‌دست آمده است. در کنار اصل شفافیت، اصل عدم وابستگی در چینش اعضای هیئت‌مدیره نیز رعایت شده است و گزارش‌های مربوط به جلسات آنان در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

طبق مجموع بررسی‌های به‌عمل‌آمده نمره «الف» به این مؤسسه اختصاص‌یافته است.

2. جامعه آسیایی

هدف انجمن آسیا هدایت آینده مشترک آسیا و جهان در سیاست، هنر و فرهنگ، آموزش، پایداری، تجارت و فناوری است. مأموریت اصلی آنها تقویت مشارکت و آگاهی جمعی است. جامعه آسیایی در تلاش است به مخاطبین خود آموزش دهد، در حل خلاقانه مسائل مشارکت و به ارائه راه‌حل‌های واقعی به نفع همه کمک کند. به‌عنوان یک شبکه جهانی از مراکزی که دیدگاه مشترکی دارند، این سازمان فعالانه با مراکز و شرکای خود در سراسر آسیا و جهان همکاری می‌کند؛ همچنین به اعضای خود فرصتی را برای تبدیل‌شدن به بخشی از شبکه جهانی خود برای شکل‌دادن به آینده‌ای مرفه، پایدار و امن فراهم می‌کند.


مجموعه نظارت بر خیریه‌ها در سال 2021، بر اساس اسناد شفاف و واضحی که جامعه آسیایی از روندهای مالی و مالیاتی خود در دسترس قرار داده است، گزارشی منتشر کرد؛ طبق گزارش مذکور مبلغ 25,000,000 دلار برای کل مشارکت‌ها و مبلغ 31,000,000 دلار برای کل هزینه‌ها، محاسبه شده است، میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی در جامعه آسیایی هم به‌صورت نمودار زیر به‌دست آمده است:

جامعه آسیایی تلاش کرده است اصل عدم وابستگی را رعایت کند و از افراد غیردولتی برای اعضای اصلی خود استفاده می‌کند، به همین دلیل میزان 0 تا 24 درصد از حمایت‌های دولتی بهره‌مند شده است.

طبق تمامی موارد بررسی‌شده، نمره کلی این مجموعه «ب +» ارزیابی شده است.

بیشتر بخوانید:

آمار برترین خیریه‌های محیط زیستی آمریکا از نظر Charity Watch (بخش نخست)

ب - (آمریکایی‌های سیاه‌پوست)

1. صندوق دفاع قانونی و آموزشی اِن‌اِی‌سی‌پی

صندوق دفاع قانونی یکی از سازمان حقوقی برتر آمریکا است که برای عدالت نژادی مبارزه می‌کند. این صندوق با استفاده از قدرت قانون، پژوهش‌های علمی و نیروی جمعی، از حیثیت و شهروندی کامل سیاه‌پوستان در آمریکا دفاع کرده و آن را ارتقا می‌دهند. این صندوق با نام‌های دیگری مانند کمیته 100 نفره، برنامه آموزش حقوقی ارل وارن، صندوق آموزشی هربرت لمن و موسسه تورگود مارشال هم در سطح جهانی شناخته می‌شود.

طبق گزارش مجموعه نظارت خیریه که در فوریه 2021 انجام شده است، معیارهای شفافیت مالی و عدم وابستگی به نهادهای دولتی خصوصاً در ترکیب اعضای هیئت‌مدیره رعایت شده است؛ علاوه بر این موارد قواعد مرتبط به دسترس‌پذیری اسناد حسابداری در دستور کار آنها قرار دارد. البته رعایت حریم شخصی از جمله مواردی است که در بررسی‌ها به‌عمل‌آمده نمره کاملی دریافت نکرده است.


بر اساس گزارش مذکور، میزان کل هزینه‌ها 23,000,000 دلار و میزان کل مشارکت‌ها 34,000,000 دلار بیان شده است که از این مبلغ  0 تا 24 درصد به مبلغ دریافتی از حمایت‌های دولتی دریافتی مربوط می‌شود و میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی نیز به‌صورت زیر برآورد شده است:

طبق تمامی موارد بررسی‌شده، نمره کلی این مجموعه «ب +» ارزیابی شده است.

ج - (آمریکایی‌های اسپانیایی‌تبار و لاتین‌ها)

1. فدراسیون اسپانیایی‌تبارها

فدراسیون اسپانیایی یک سازمان غیردولتی مستقر در ایالات متحده است که بر حمایت از جوامع اسپانیایی‌تبار از طریق حمایت محلی، ایالتی و ملی متمرکز است. این فدراسیون در سال 1990 در شهر نیویورک توسط گروه کوچکی از رهبران لاتین‌تبار تأسیس شد و ابتکاراتی را برای دفاع از منافع جامعه اسپانیایی‌تبار ایجاد کرد و برای ایجاد برنامه‌ها و سیاست‌ها در 16 ایالت گسترش یافت. هدف این سازمان، توانمندسازی و پیشرفت جامعه اسپانیایی‌تبار عمدتاً از طریق ارکان خدمات، خدمات عضویت، حمایت و برنامه‌های اجتماعی است. این سازمان روابطی با شبکه‌ای از 100 سازمان غیرانتفاعی مردمی لاتین و همچنین همکاری با سازمان‌ها، مقامات دولتی و شرکای بخش خصوصی برای اعمال تغییرات سیستمی مرتبط با انواع مسائل اجتماعی و اقتصادی برای جوامع اسپانیایی‌تبار برقرار کرده است. فدراسیون اسپانیایی‌تبارها به دلیل فعالیت خود در زمینه‌های آموزش، بهداشت، مهاجرت، توانمندسازی اقتصادی، مشارکت مدنی، محیط‌زیست و توسعه‌سازمانی به‌منظور تقویت نهادهای لاتین‌تبار برای در نهایت افزایش کیفیت زندگی در جوامع اسپانیایی، به رسمیت شناخته شده است.

مجموعه نظارت بر خیریه در اکتبر سال 2022 درباره این مرکز تحقیق کرد. طبق بررسی‌های به‌عمل‌آمده،  فدراسیون اسپانیایی‌تبارها مدعی رعایت اصل شفافیت و استقلال که از معیارهای مهم مدنظر دولت محسوب می‌شوند، بوده و تمامی مراحل مالیاتی را به‌درستی طی کرده است؛ همچنین، این امر درباره تمامی اسناد حسابداری نیز رعایت شده است. در فدراسیون اسپانیایی‌تبارها بیش از 5 عضو مستقل در هیئت‌مدیره وجود دارد و اطلاعات جلسات آن‌ها نیز در اختیار عموم علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. میزان حمایت‌های دولتی دریافتی در این مجموعه از 24 درصد تجاوز نمی‌کند و همچون بیشتر مؤسسات به اصل حریم شخصی نیز اهمیت می‌دهند.


میزان کل هزینه‌ها در فدراسیون اسپانیایی‌تبارها 35,000,000 دلار و میزان کل مشارکت‌ها 37,000,000 دلار و میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی نیز به‌صورت زیر برآورد شده است:

نمره نهایی این مرکز، «الف» در نظر گرفته شده است.

2. بورس تحصیلی اسپانیایی‌تبارها

مرکز بورس تحصیلی اسپانیایی‌تبارها در جهت توانمندسازی دانش‌آموزان و والدین دانش و منابع برای تکمیل موفقیت‌آمیز تحصیلات عالی کمک می‌کند، درحالی‌که برای بسیاری از دانش‌آموزان استثنایی، محققین و فارغ‌التحصیلان خدمات پشتیبانی و کمک‌هزینه تحصیلی ارائه می‌دهد. مجموعه نظارت بر خیریه‌ها در اواسط سال 2021 در کنار سایر خیریه‌ها، گزارشی از فعالیت این مرکز نیز منتشر کرد که طبق آن 54,000,000 دلار مبلغ کل هزینه‌ها و 45,000,000 دلار مبلغ کل مشارکت‌ها برآورد شده است.


همچنین میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی نیز به شرح زیر است:

مرکز بورس تحصیلی اسپانیایی‌تبارها مانند سایر مؤسسات بین 0 تا 24 درصد حمایت‌های مالی دولتی دریافت کرده؛ اما در تلاش بوده است در ترکیب برخی از اعضای خود جانب استقلال را رعایت کرده و از افراد غیردولتی استفاده کند. همچنین، اسناد و روندهای مالی در این مرکز شفاف و واضح بوده و رعایت حریم شخصی مراجعین از نظر مجموعه نظارت بر خیریه‌ها نمره لازمه را کسب کرده است. به علت کسب تمامی امتیازات موردنظر مجموعه نظارت بر خیریه‌ها، این مرکز توانسته است امتیاز بسیار مناسبی دریافت کند.

طبق مجموع بررسی‌های به‌عمل آمده نمره «الف +» به این مؤسسه اختصاص یافته است.

3. مرکز عدالت جامعه لاتین

مرکز عدالت جامعه لاتین که مدت‌ها با نام قبلی صندوق دفاع حقوقی و آموزشی پورتوریکو شناخته می‌شد، یک  سازمان ملی حقوق مدنی مستقر در نیویورک است که هدف آن تغییر رویه‌های تبعیض‌آمیز از طریق وکالت و دادخواهی است. این مرکز با بودجه خصوصی، غیرانتفاعی و غیرحزبی در حوزه حقوق مدنی و فعالیت بشردوستانه کار می‌کند. مرکز عدالت جامعه لاتین در سال 1972 توسط سه وکیل تأسیس شد که یکی از آنها، سزار پرالس بود. این مرکز نقش کلیدی در نصب آموزش دوزبانه در مدارس شهر نیویورک ایفا کرد و توانست به مهم‌ترین گروه حمایت حقوقی برای پورتوریکویی‌ها در سرزمین اصلی ایالات متحده تبدیل شود. مرکز عدالت جامعه به دلیل تلاش‌هایش برای مبارزه با تفکرات تبعیض‌آمیز علیه لاتینی‌ها به‌ویژه به دلیل بحث در مورد مهاجرت به ایالات متحده شناخته شد.


بر اساس گزارشی که مجموعه نظارت بر خیریه در اواسط سال 2021 از مرکز عدالت منتشر کرد، مبلغ 4,500,000 دلار برای کل مشارکت‌ها و مبلغ 6,500,000 دلار برای کل هزینه‌ها، تخمین زده می‌شود. همچنین گزارشی از درصد میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی در این سازمان به دست آمد که به شرح زیر است:

مرکز عدالت جامه لاتین در تلاش بوده است برای تمامی اسناد مالی و حسابداری اصل شفافیت و برای تمامی معیارهای ساختاری اصل عدم وابستگی و اصل حراست از حریم شخصی را رعایت کند. در این مجموعه در هیئت‌مدیره اعضای مستقل وجود دارد و شرح جلسات آنها برای بازرسان و مراجعان دردسترس است. میزان حمایت‌های دولتی دریافتی در این مجموعه هم از 24 درصد تجاوز نمی‌کند.

نمره نهایی این مجموعه، طبق بررسی‌های سازمان نظارت بر خیریه‌ها «الف» است.

بیشتر بخوانید:

آمار برترین خیریه‌های محیط زیستی آمریکا از نظر Charity Watch (بخش دوم)

د – سرخ‌پوستان

1. صندوق تحصیلی سرخ‌پوستان آمریکایی

صندوق کالج سرخ‌پوستان آمریکایی یک سازمان غیرانتفاعی است که به دانشجویان بومی آمریکا کمک و از طریق بورسیه تحصیلی و کمک‌های مالی از تحصیلات عالی آن‌ها حمایت می‌کند. این صندوق به طور متوسط سالانه 6000 بورسیه تحصیلی برای دانشجویان سرخ‌پوست آمریکایی فراهم می‌کند و همچنین ازنظر مالی در سایر بخش‌ها، از تأمین هزینه‌های دانشجویی گرفته تا فعالیت‌های فرهنگی برای جامعه سرخ‌پوستان نقش حمایتی دارد.


طبق بررسی‌های مجموعه نظارت بر خیریه، برپای اسناد شفاف مالی و توضیحات روند فعالیت این مرکز، اصل عدم وابستگی و عدم افشای حریم شخصی مراجعین در این مرکز رعایت می‌شود. با رعایت اصل عدم وابستگی باید ذکر کرد که میزان کمک‌های مالی دولتی در این مجموعه بیش از 24 درصد نیست. بر اساس آمارهای مالی صندوق تحصیلی سرخ‌پوستان آمریکایی، 28,000,000 دلار مبلغ کل هزینه‌ها و 47,000,000 دلار مبلغ کل مشارکت‌ها برآورد شده و همچنین، درصد میزان برگزاری برنامه‌ها نسبت به بودجه کل و هزینه جذب سرمایه و کمک‌های مالی در این سازمان به دست آمد که به‌قرار زیر است:

طبق تمامی موارد بررسی‌شده، نمره کلی این مجموعه «ب +» ارزیابی شده است.