در این مقاله قصد داریم به معرفی برترین و معتبرترین مؤسسات خیریه ایران که در زمینه ارائه خدمات رفاهی به بیماران و همراهان آنها فعالیت دارند، بپردازیم. ازآنجایی‌که برخی از بیماری‌های خاص پس از پایان روند درمان نیاز به مراقبت و تعبیه بیمار در یک مکان ایزوله و بهداشتی و یا نزدیک به محل درمان برای چک آپ دارد، خیریه‌ها اقدام به ساخت مهمان سرا و یا همان همراه سراهایی برای بیماران این‌چنینی و همراهان آنان کرده‌اند. در ادامه با بهترین خیریه‌هایی که در این مسیر گام نهاده‌اند، آشنا می‌شویم.

برای آگاهی بیشتر:

5 خیریه‌ی معتبر حوزه‌ی سرطان در ایران


خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان نور

مؤسسه‌ی خیریه‌ی حمایت از بیماران مبتلا به سرطان نور باهدف اطلاع‌رسانی، آگاهی‌بخشی، پیشگیری، تجهیز و حمایت درمانی از بیماران مبتلا به سرطان در سال ۱۳۹۳ آغاز به کارکرد. مؤسسه‌ی خیریه‌ی نور به‌منظور حمایت از بیماران مبتلا به سرطانی که از شهرستان‌های مختلف جهت ادامه و تکمیل فرایند درمان به تهران مراجعه می‌کنند، اقامتگاه در نظر گرفته است. در واقع این خیریه با تجهیز و راه‌اندازی بیمارسرا در مرکز تهران این امکان را فراهم کرده تا بیماران نیازمند علاوه بر درد بیماری، دغدغه‌ی افزون‌تری همچون هزینه‌ی درمان و نیز معضل اسکان در طی درمان را نداشته باشند.

 


خیریه تعالی راه نیک و مهر تهران (خیریه ترنم)

مؤسسه‌ی خیریه‌ی تعالی راه نیکی و مهر تهران (ترنم) در سال 1396 فعالیت خود را با هدف سلامت و بهداشت، با رویکردی کاملاً مستقل و مبتنی بر کمک‌های مردمی آغاز کرد. خیریه‌ی ترنم به‌منظور مراقبت از کودکانی که پس از عمل ترخیص شده و به علت اسکان در خانه‌های غیر ایزوله و عدم مراقبت‌های لازم از دنیا می‌رفتند به تأمین اسکان مناسب برای بچه‌های تحت پوشش خود پرداخت تا اولاً ارتباط دائمی با کوکان محقق باشد و ثانیاً به‌غیراز موارد نادری دیگر شاهد ازدست‌رفتن کودکان نباشند. اگرچه تأمین موردی و پراکنده‌ی مسکن کافی نیست و بیماران نیاز به تجمیع در خانه‌ای کاملاً ایزوله و بهداشتی دارند.


مؤسسه خیریه بهنام دهش پور

مؤسسه‌ی خیریه‌ی بهنام دهش پور سازمانی است مردم‌نهاد، غیردولتی و غیرانتفاعی که در نیمه‌ی دوم سال 1374 فعالیت خود را آغاز کرد. همواره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و مشکلات بیماران و همراهان ایشان در طول دوره‌ی درمان، موضوع اسکان و دسترسی راحت به خدمات درمانی و حمایتی است. در سال ۱۳۵۶ یک باب ساختمان مسکونی در محله دزاشیب جهت اسکان بیماران شهرستانی و همراهان آنان وقف بیمارستان شهدای تجریش شد که این ملک با عنوان همراه سرا از سال ۱۳۸۱ به طور رسمی در اختیار مؤسسه‌ی خیریه‌ی بهنام دهش پور قرار داده شده است.

برای آگاهی بیشتر:

5 خیریه‌ی معتبر حوزه‌ی حمایت از زنان در ایران


همراه سرای مؤسسه خیریه بهنام دهش پور مجموعه‌ای دارای دو ساختمان برای اسکان بیماران و همراهان آنان است. مأموریت اصلی همراه سرا، فراهم‌آوردن شرایط مناسب اقامتی برای بیماران طی دوران درمان ایشان با پذیرایی از بیمار و یک فرد همراه است. ساختمان و محوطه‌ی همراه سرا که پیوسته با کمک‌های مردمی اداره شده است در راستای بهبود وضعیت و قابلیت ارائه‌ی خدمات به مراجعه‌کنندگان تاکنون طی سه نوبت توسط مؤسسه مورد بازسازی قرار گرفته است.


انجمن خیریه‌ی حمایت از بیماران مبتلا به سرطان یاس کرمان (خیریه یاس)

انجمن حمایت از بیماران مبتلا به سرطان «یاس کرمان» از سال 1388 توسط گروهی از تحصیل کردگان، متخصصان و خیر اندیشان کرمان تاسیس شد. مأموریت این انجمن حمایت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از افراد مبتلا به سرطان و اعضای خانواده آنان است. همچنین فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی و اطلاع رسانی به منظور ارتقای فرهنگ پیشگیری و درمان به موقع است.علاوه بر این خیریه با احداث مهمان‌سرای انجمن یاس (حاج اصغر بهرامی) و مهمان‌سرای بهار، امکان اینکه هر بیمار بتواند در طول درمان خود به همراه یکی از اعضای خانواده یا یکی از همراهان خود به‌صورت رایگان اقامت داشته باشد را فراهم کرده است.


خانه آرمان عماد (خانه عماد)

خانه‌ی آرمان عماد یک مؤسسه‌ی غیرانتفاعی و غیردولتی است که از سال ۱۳۹۷ آغاز به فعالیت نموده است. مأموریت خانه‌ی عماد حمایت از خانواده‌هایی است که برای درمان فرزندانشان ناگزیر هستند به شهرهایی دور از محل زندگی خود مسافرت کنند. هدف خانه‌ی عماد ارائه‌ی خدمات اقامتی و رفاهی به کودکانی است که برای انجام مراحل پیوند مغز استخوان و پیوند اعضا از شهرستان‌ها به تهران مراجعه می‌کنند.

لازم به ذکر است خانه‌ی عماد سه ساختمان اصلی دارد. ساختمان اول در خیابان قبا با ظرفیت ۶ اتاق و مرکز اصلی خانه‌ی عماد است و ساختمان دیگر با ظرفیت ۸ خانواده، در نزدیکی بیمارستان مرکز طبی کودکان که برای اقامت کودکان بیمارستان مرکز طبی و شریعتی مورداستفاده قرار می­‌گیرد. ساختمان سوم هم در محله‌ی طرشت قرار دارد و ظرفیت اسکان ۱۵ خانواده را دارد. به جز سه ساختمان اصلی، ۹ واحد آپارتمانی نیز توسط خیرین در اختیار این خیریه قرار گرفته است که در سطح شهر پراکنده هستند و برای خانواده‌هایی مورداستفاده قرار می‌گیرد که پدر حتماً لازم است همراهشان باشد.


مؤسسه خیریه تسکین مهر شیراز

مؤسسه‌ی خیریه‌ی «پیام‌آوران تسکین مِهر شیراز» از سال ۱۳۹۴ با اخذ مجوز رسمی از استانداری فارس، به‌عنوان یک سازمان غیردولتی و غیرانتفاعی، فعالیت خود را در راستای انسان‌دوستی و حمایت از هم‌نوعان، آغاز نموده و در طول این سال‌ها، با پشتوانه‌ی خیران، مردم نیکوکار، همراهی داوطلبان مسئولیت‌پذیر و هم‌افزایی دیگر مؤسسات همسو در مناطق کم‌برخوردار، خدمات ارزشمندی را در حوزه‌های معیشتی، درمانی، رفاهی و تحصیلی به اقشار آسیب‌دیده یا آسیب‌پذیر ارائه نموده است. یکی از خدمات حائز اهمیت این مؤسسه‌ی خیریه، حمایت‌های رفاهی است که شامل حمایت‌هایی مانند ساخت یا بازسازی منازل مسکونی و اهدای لوازم‌خانگی است که توسط مؤسسه، به مددجویان به‌ویژه هنگام حوادث غیرمترقبه و بلایای طبیعی ارائه می‌شود.

برای آگاهی بیشتر:

مؤسسه خیریه محک؛ حامی کودکان مبتلا به سرطان


در واقع خیریه، به‌صورت اختصاصی در زمینه‌ی حمایت‌های درمانی فعالیت دارد و از سال 1396 تا پایان سال 1402 با تأمین 51,516 تخت شب، بیش از 2,467 بیمار از استان‌های مختلف کشور را تحت پوشش قرار داده است.